Španělská ekonomika bude od letoška do roku 2015 schopna růst o 2 až 2,5 procenta ročně, vláda však musí prosadit chystané reformy. Řekl to včera španělský premiér José Luis Zapatero k vládní zprávě o loňském stavu ekonomiky. Slabý růst Španělska vyvolává na finančních trzích obavy ze zhoršování schopnosti Madridu splácet dluhy.

Vláda odhaduje pro letošní rok růst HDP o 1,3 procenta po loňském poklesu o 0,3 procenta. Do roku 2013 by se měl růst zrychlit na 2,7 procenta. "Vláda je přesvědčena, že dalekosáhlé reformy, které nyní připravujeme, přispějí k tomu, že Španělsko v letech 2011 až 2015 dosáhne své potenciální úrovně růstu mezi dvěma procenty a 2,5 procenta," prohlásil Zapatero.

Menšinová socialistická vláda schválila minulý rok úsporná rozpočtová opatření v sumě více než 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) spolu s reformami trhu práce. Chystá se zavést další strukturální změny včetně reformy důchodového systému. Cílem kabinetu je omezit deficit veřejných financí a přesvědčit investory, že Madrid nebude muset následovat Řecko a Irsko a žádat Evropskou unii o finanční pomoc.

Obavy o svou ekonomiku se snaží uklidnit i Portugalsko. Premiér José Sócrates se včera pokusil umlčet sílící dohady o tom, že Lisabon požádá o zahraniční finanční pomoc. Sócrates upozornil na to, že se vládě loni podařilo snížit rozpočtový deficit pod plánovanou úroveň 7,3 procenta HDP z předloňských 9,3 procenta. Označil to za vynikající výsledek a jedno z nejvýraznějších snížení schodku v celé Evropě.

"Rád bych sdělil, že Portugalsko nebude žádat o žádnou pomoc nebo finanční podporu, a to z jednoho důvodu - není to nutné," řekl Sócrates. Dodal, že dohady o finanční sanaci Portugalsku škodí a prospěch z nich mají pouze spekulanti.

Mluví se zejména o tom, že Německo a Francie tlačí na Lisabon, aby dobrovolně přijal finanční pomoc. Zabránilo by se prý šíření dluhové nákazy do dalších zemí eurozóny, především do sousedního Španělska.