Eurozóna svíraná těžkou dluhovou krizí je z nejhoršího venku, její společná měna určitě přežije. Takto optimisticky naladěno se rozjíždělo na 2500 účastníků Světového ekonomického fóra, které o víkendu skončilo ve švýcarském horském středisku Davosu.

"Neočekávám, že se v eurozóně dostaví další šoky. Její měna bude stabilní," prohlašuje spolkový ministr financí Wolfgang Schauble.

Přidali se k němu i šéfové největších bank. "Otázku, zda euro zůstane, jsme si kladli loni. Nyní už je zcela bezpředmětná," míní například Bob Diamond, šéf britské Barclays Capital.

Bankéři měli letos v Davosu - na rozdíl od dvou předchozích let - hlavní slovo. Na předloňském fóru se po pádu americké banky Lehman Brothers ocitli na pranýři jako hlavní viníci globální krize. Loni pak pokorně děkovali politikům za miliardovou pomoc, na kterou se četným bankám v USA, Británii, Německu i v dalších zemích "složili" daňoví poplatníci.

Bankéři se z toho všeho už otřepali. Letos v Davosu politikům dokonce občas vzdorovali. Jamie Dimon, šéf obří banky JPMorgan Chase, se ostře střetl s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym kvůli regulaci.

"Jestliže mě někdo obviňuje, že jsem posedlý touhou regulovat, pak to svědčí o tom, že je regulace skutečně třeba," prohlásil během názorové přestřelky Sarkozy.

Na uzavřeném jednání vrcholových bankéřů s klíčovými politiky ale zavládly smír a dobrá nálada, sděluje agentura Reuters.

Bankéři se snažili v Davosu politiky přesvědčit, že pro stabilní euro musejí udělat ještě víc než dosud.

Předně, do evropského fondu finanční stability, který disponuje sumou 440 miliard eur, se musí přisypat další miliardy. Peníze z něj by se měly uvolňovat pružněji a s nižšími úroky. Dlužníkům se musí podstatně prodloužit doba splácení. Prezident Německé spolkové banky Axel Weber v Davosu údajně navrhl pro Řecko a Irsko až třicetiletou lhůtu splatnosti.

Kancléřka Angela Merkelová soudí, že samotné navýšení fondu je k ničemu. Evropská unie musí podle ní ještě letos připravit celý "balík" opatření ke zlepšení konkurenční schopnosti evropského hospodářství. S důrazem na mzdové náklady, reformu trhu práce i vzdělávacího systému. A zahrnující samozřejmě úspornou rozpočtovou politiku a přísné sankce vůči zemím s hlubokými schodky.

 

O čem jednal Davos

Dluhová krize eurozóny

Průběh fóra naznačil, že Německo by nakonec mohlo za určitých podmínek souhlasit s navýšením evropského stabilizačního fondu, který má zatím k dispozici 440 miliard eur. Ale zhruba dvě třetiny Němců jsou proti tomu a vládní koalici letos čekají volby hned v sedmi spolkových zemích.

Bariéry ve světovém obchodu

Státníci z nejvlivnějších zemí světa opět slíbili, že letos budou obnovena přerušená mnohostranná jednání v rámci Světové obchodní organizace.

Problém bídy a hladu

Světové ekonomické fórum diskutovalo také o rostoucích cenách surovin. Zvlášť znepokojivá je "potravinová inflace" doléhající především na rozvojové země.

Jenom menší protesty

Světové fórum tentokrát nenarušil žádný větší protest. Asi stovka převážně mladých lidí se snažila v sobotu projít ke Kongresovému centru, místu konání fóra. Na policii, která jim v tom zabránila, házeli sněhové koule a lahve.

Vzkaz politiků

Německo a Francie jsou odhodlány bránit euro všemi dostupnými prostředky. Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová.

foto: Reuters