Veřejný spor mezi ratingovou agenturou Fitch a portugalskou Banco Espírito Santo (BES) dokazuje, s jakým tlakem se potýkají portugalské banky kvůli dluhové krizi eurozóny.

BES, která je podle tržní kapitalizace největší bankou v zemi, nedávno ukončila kontrakty s ratingovou agenturou Fitch jako výraz protestu proti snížení ratingu skupině bank.

Spor, který začal v listopadu, kdy agentura Fitch snížila rating čtyřem portugalským bankám podruhé během čtyř měsíců, ukazuje rozhořčení lisabonských bankéřů, kteří se domnívají, že trpí za hříchy jiných.

"Banky jsou oběťmi, nikoli původci dluhové krize v Portugalsku," komentoval situaci vysoce postavený bankéř.

Na rozdíl od irských věřitelů nebo španělských spořitelen, které mají vlastní dluhové problémy, portugalské banky tvrdí, že jejich jediným skutečným problémem je nejistota na trhu, která se týká schopnosti Lisabonu poradit si s rostoucím zadlužením.

Lokální banky nebyly zasaženy toxickými dluhy nebo problematickými nemovitostmi, jako tomu bylo v případě Španělska. Vláda do nich ani nemusela investovat žádný kapitál, vyjma jednoho případu zestátnění malé problémové banky. Ale obavy o likviditu, financování a kvalitu aktiv se dotkly cen jejich akcií stejně jako ratingu.

Akcie BES i třetí největší portugalské banky Banco BPI spadly v lednu na 14leté minimum. Důvodem byly obavy z toho, že bude Portugalsko nuceno následovat Řecko a Irsko a hledat si mezinárodní finanční podporu. Millenium BCP, největší banka podle vlastněných aktiv, dosáhla dokonce 17letého minima. Od té doby se její akcie mírně zvedly.

Se zvýšením vládních nákladů na půjčky se zvýšily i náklady na půjčky místních bank, které byly vytlačeny z kapitálového trhu. Na základě toho se banky nyní domnívají, že chyba není na jejich straně. "Od dubna, kdy bylo zhoršeno hodnocení závazků Portugalska, byl portugalským bankám uzavřen mezibankovní trh," uvedla Olga Cerqueirová, bankovní analytička Moody´s. "Z hlediska likvidity tak byly zcela závislé na Evropské centrální bance," řekla analytička.

Před dluhovou krizí poskytla v prosinci 2009 Evropská centrální banka portugalským bankám celkem 11,8 miliardy eur. O rok později to již bylo 37,8 miliardy eur.

Aby banky znovu získaly přístup na finanční trhy, budou podle Cerqueirové muset čelit tlakům na rekapitalizaci. "I přesto, že se portugalským bankám zvýšil koeficient solvence (podíl mezi kapitálem a aktivy) na historické maximum, nyní patří mezi nejnižší v Evropě," uvedla Cerqueirová.

Aby se vyrovnaly s problémy ve financování, zbavují se banky aktiv, která nejsou klíčová pro jejich podnikání, snaží se zvýšit depozita a nahromadit hotovost. BPI se poprvé od roku 1986, kdy byla jako banka zapsána, rozhodla nevyplácet dividendu z ročních zisků. Očekává se, že ji bude následovat i BCP.

Počet bankovních půjček se minulý rok lehce zvýšil, letos se očekává jejich pokles. Celé odvětví již rezignovalo na tvrdá omezení, ale bankéři byli zároveň varováni, že že jejich problémy zasáhnou ekonomiku v širším měřítku. Podle vysoce postaveného manažera totiž platí: "Čím méně budeme schopni půjčovat, tím déle bude trvat obnovení ekonomiky."

 

Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist