Představte si, že se jako šéf zastavíte u svého zaměstnance, který je už několik dnů doma na neschopence. Když vám po zazvonění v montérkách otevře, vzduchem se rozlije vůně čerstvě natřené barvy. V takovém případě se v záchvatu vzteku rozhodně nesnažte dobývat do jeho bytu, abyste si ověřili, zda je zda opravdu nemocný. Jako zaměstnavatel totiž máte sice možnost zkontrolovat, zda marodící zaměstnanci dodržují léčebný režim, ale pouze tím, že se zdržují v místě, které nahlásili lékaři. Zkoumat, zda se potí v posteli, či dělají doma cokoliv jiného, vám však nepřísluší.
"Zaměstnavatel musí při kontrole respektovat soukromí zaměstnance a nedotknutelnost jeho obydlí. Není tedy možné si vstup do bytu jakkoliv vynucovat," upozorňuje Miloslav Šinfeld z advokátní kanceláře Bird & Bird.
Kontrol práce neschopných zaměstnanců letos přibývá. Od prvního ledna 2011 totiž došlo k prodloužení doby, po kterou firmy vyplácí svým nemocným zaměstnancům náhradu mzdy. Zatímco první tři dny nedostane pracovník ani korunu, od čtvrtého do jednadvacátého dne nemoci platí zaměstnavatel.
Tvrdý spánek ověřte u lékaře
Jako zaměstnavatelé máte při kontrole svých marodících podřízených tři možnosti - pověřit kontrolou některého ze svých zaměstnanců, najmout si specializovanou agenturu nebo požádat úředníky okresní správy sociálního zabezpečení, aby kontrolu provedli oni. Kontrolovat dodržování léčebného režimu přitom firma může podle zákona pouze v období, kdy je povinna zaměstnancům platit náhrady mzdy či platu.
Jestliže chcete provádět kontroly ve své vlastní režii, upozorněte dopředu své zaměstnance, že mají ze zákona povinnost označit místo, kde budou marodit svým jménem, což splní například označený domovní zvonek. Dopředu také zveřejněte pravidla, kterými se budou kontroly řídit. Vyvarujete se tak toho, že pracovník se například bude vymlouvat na nefungující zvonek. Zvláště u menších firem, kde se lidé v kolektivu dobře znají, je vhodné, aby na kontrolu k nemocnému přišli dva zaměstnanci - zabráníte tak případnému zamlčení pracovníkovy nepřítomnosti v momentě, kdy ho bude kontrolovat jeho přátelsky nakloněný kolega.
Mezi klasické výmluvy simulantů patří tvrzení, že spali a neslyšeli vyzvánění zvonku. Proto je při nezastižení zaměstnance doma vhodné udělat ještě jednu kontrolu v rozmezí několika desítek minut. Jestliže ani poté nebude nikdo otevírat, bude muset pracovník důvod své nepřítomnosti vysvětlit.
"Pokud ošetřující lékař nepotvrdí, že naordinované léky nebo pacientův stav zásadně zvyšují potřebu spánku, po opakovaných pokusech o zastižení neskýtá odůvodnění spánkem takovou věrohodnost," domnívá se advokát Šinfeld.
Účinný způsob, jak předcházet neférovému jednání svých zaměstnanců, vymysleli před časem ve společnosti Student Agency, kde má každý nemocný povinnost poslat svému nadřízenému textovou zprávu v případě, že odchází z domova. "Zpráva se v systému zobrazí v mailové podobě, kde je uvedeno, kdy a kam zaměstnanec na neschopence jde," říká Dominika Trachtová, personální ředitelka SA.
Jestliže nechcete za kontrolu svých pracovníků platit detektivní agentuře, můžete podat žádost o kontrolu na správu sociálního zabezpečení, která má ze zákona povinnost do sedmi dnů po obdržení žádosti kontrolu provést a zjištěné skutečnosti vám sdělit. Třetí možností je oslovení specializované agentury na kontrolu nemocných, kterých po zavedení vyplácení náhrad mzdy zaměstnavatelem v roce 2009 vznikla v Česku celá řada. Průměrná cena za provedení jedné kontrolní návštěvy se pohybuje kolem 260 korun a platí, čím dříve od zadání kontroly ji má firma vykonat, tím náklady stoupají. Agentury nabízí i speciální služby, kdy nemocného zaměstnance navštíví dvakrát v rozmezí tří hodin.
"Doporučujeme klientům, aby svým zaměstnancům dopředu oznámili, že je budeme kontrolovat a stanovili pravidla, podle kterých budou návštěvy probíhat. Podle našich zkušeností přispívá už pouhé oznámení o zahájení kontrol k poměrně výraznému snížení nemocnosti na pracovišti," říká Vlastimil Němec, spolumajitel společnosti E-kontrola. Jeho slova potvrzuje i majitel detektivní kanceláře Markon Martin Hladík, podle něhož se simulantům rozhodně nevyplatí spoléhat na loajálnost sousedů. "Když dotyčný není doma, snažíme se kontaktovat sousedy. Je neuvěřitelné s jakou radostí nám občas sdělí, že svého souseda viděli před pár hodinami odjíždět na chalupu," usmívá se Hladík.
Výpověď simulantům nehrozí
Jestliže při kontrole zjistíte, že váš zaměstnanec nebyl v době své nemoci doma a nebylo to v době povolených vycházek od lékaře, jste povinni vytvořit o této skutečnosti písemný záznam. Ten zašlete dotyčnému zaměstnanci, jeho ošetřujícímu lékaři a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Ze zákona máte také právo "hříšníkovi" snížit nebo vůbec nevyplatit náhradu mzdy či platu, a to dokonce se zpětnou platností.
Ale i když u vás zaměstnanec ztratil důvěru a rádi byste se s ním rozloučili, ze zákona mu za toto chování nemůžete dát výpověď nebo ho vyhodit takzvaně "na hodinu".
"Porušení léčebného režimu nelze považovat za porušení povinností vztahujících se k vykonávané práci, a proto nemůže být důvodem pro skončení pracovního poměru," upozorňuje advokát Šinfeld ze společnosti Bird & Bird.
Je neuvěřitelné, s jakou radostí nám sousedi občas sdělí, že viděli druhého před pár hodinami odjíždět na chalupu.
Martin Hladík, detektivní kancelář Markon
40%
činí průměrný pokles nemocnosti v západní Evropě poté, co státy přenesly zodpovědnost placení náhrad mzdy na zaměstnavatele.
Kolik stojí kontrola
260 korun
je průměrná cena za jednu kontrolu externí agenturou
Jaké jsou sankce
Simulantům hrozí snížení či nevyplacení náhrady mzdy či platu.
Výpověď za simulaci jim ale zaměstnavatel dát nemůže
zdroj: ČSÚ
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist