Některé velké firmy v USA mají "monopol" na získávání státních zakázek. Vyplývá to ze studie zpracované agenturou Bloomberg, podle níž sedm z deseti největších amerických společností získalo v roce 2009 většinu zakázek od federální vlády bez toho, aby se zúčastnily výběrového řízení.

"Absolutními vítězi" se podle Bloombergu staly největší letecký výrobce Boeing a americký zbrojní koncern Lockheed Martin Corporation. Zatímco Lockheed Martin získal za celý rok 2009 zakázky ve výši 25,6 miliardy dolarů (454,5 miliardy korun), aniž by o ně musel s někým bojovat, výrobce letadel si za stejnou dobu takto přišel na 18,9 miliardy. Pro představu, americká vláda v roce 2009 na zakázkách vyplatila celkem 556 miliard.

Podle odborníků údaje vypovídají o tom, že systém udělování státních zakázek není v USA příliš nakloněn hospodářské soutěži. "Vláda by měla klást větší důraz na konkurzní řízení," soudí Angela Styles z advokátní kanceláre Crowell & Moring.

Federální úřady se však takovému nařčení brání. K udělování zakázek jedné firmě podle nich dochází vždy jen v případě, že vláda potřebuje jednat rychle nebo když je společnost osvědčeným expertem v dané oblasti. Přesně to je podle mluvčí Kanceláře pro hospodaření a rozpočet Bílého domu Moiry Mack případ koncernů Boeing a Lockheed Martin. "Obě firmy nabízejí to, co nikdo na trhu," uvedla mluvčí v e-mailu adresovaném Bloombergu. Bílý dům si je ale dle podle ní vědom toho, že výše zmíněná kritéria státních tendrů mohou být snadno napadnutelná.

Právní expertka Styles poznamenává, že udělit zakázku známé firmě je vždy jednodušší: "Představte si, že jste zvyklí létat s jistou firmou. Také nebudete chtít zkoušet něco nového, i když lacinějšího."

Systém amerických tendrů je ve světě považován za velmi transparentní. Čeští politici si loni přizvali americké experty na pomoc s vytvářením nového zákona o veřejných zakázkách.


Vždy je třeba se ptát, jestli je daná firma skutečně jediným zdrojem na trhu.
Angela Styles, analytička z advokátní kanceláře Crowell&Moring