Desítky až stovky tisíc šefů malých i velkých českých firem nemají nárok na nemocenskou a při vypočítávání důchodů přijdou o řadu let, které ve svých funkcích odpracovali. Bez ohledu na to, že řádně platili sociální pojištění.

Vyplývá to z průlomového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten nedávno potvrdil, že statutární zástupci společností, jednatelé či členové představenstev, nesmějí být v těchto podnicích zároveň zaměstnáni na pozicích, jejichž náplň by byla se statutárními posty podobná nebo shodná. Tedy například ve funkci ředitele. Takový souběh funkcí je přitom ve většině z 350 tisíc českých firem naprosto běžný.

Soud v klíčovém rozsudku z prosince 2010 rozhodl, že Česká správa sociálního zabezpečení správně nevyplatila jednateli společnosti nemocenskou. Na tu měl mít nárok jako zaměstnanec, podle soudu se jím však z hlediska práva ani stát nemohl. Proto neměl nárok na pobírání nemocenské.

Podobně jsou na tom desítky tisíc dalších manažerů. Důsledky verdiktu tak mohou být značné a nejde jen o nemocenskou či důchody. "Hrozí, že řada smluv, které lidé s tímto souběhem funkcí podepsali, je neplatná. V důsledku může mít větší pravomoc zavazovat společnost i vedoucí sekretářka," říká Stanislav Servus z advokátní kanceláře Dvořák & Spol.

Další problematickou oblastí jsou daně. Finanční úřady mohou platby mezd šéfům firem nově označit za daňově neuznatelný náklad. Firmy by tak musely doplácet. Finanční úřady mohou firmám doměřit daň z příjmů právnických osob v období tří let od konce zdaňovacího období ," uvádí Jan Spáčil z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Jaký bude další postup státu, zejména finančních úřadů a správ sociálního zabezpečení, jichž se nové rozhodnutí nejvíce týká, není nyní jasné. Ministr financí Miroslav Kalousek i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek včera na dotaz HN neodpověděli s tím, že se nejprve musí se situací seznámit. "Judikaturou se zabývá celý tým, který zjišťuje, jaký konkrétní dopad na správu daní to bude mít," sdělila HN Jaroslava Musilová z Generálního finančního ředitelství.

Reakce šéfů firem, jichž se rozhodnutí týká, jsou zatím zdrženlivé. "Zdá se mi to nelogické. Dva roky jsem platil pojištění, a pokud bych byl nemocný, očekávám, že mi to stát zaplatí. Pokud na to lidé jako já nemají nárok, tak se stát na můj úkor obohatil a peníze by měl vrátit," uvedl Jiří Šída, jednatel firmy Weba Olomouc. "Tento způsob zaměstnávání je u nás zavedenou praxí. Vyjádření soudu mě proto dost překvapilo," řekl Lukáš Chmel, ředitel firmy Chladicí věže Praha.


Hrozí, že řada smluv, které lidé s tímto souběhem funkcí podepsali, je neplatná.
Stanislav Servus, právník

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist