Globální ekonomické nerovnováhy se zvyšují a bez změn ekonomické politiky největších zemí světa se budou dál prohlubovat. Ve zprávě pro nadcházející schůzku ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny nejvýznamnějších zemí světa G20 to uvedl Mezinárodní měnový fond. Globální nerovnováhy budou hlavním tématem dnešních a sobotních jednání finančních činitelů skupiny.

Schůzka má zejména řešit otázku, jak vlastně měřit, jak jednotlivé země ke globálním nerovnováhám přispívají. S dohodou na sledování konkrétních ekonomických ukazatelů se však zatím kvůli odporu některých zemí v čele s Německem a Čínou nepočítá. Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová včera prohlásila, že za velký pokrok by považovala principiální shodu na tom, které indikátory k měření nerovnováh použít.

Shoda je zatím na indikátorech deficitu veřejných financí a státního dluhu. Vedle platební bilance však spory vyvolává snaha zařadit sem i ukazatel reálného směnného kurzu a úrovně devizových rezerv, což by bylo velmi nepříjemné pro Čínu. Podle jednoho delegáta zřejmě dohoda na indikátor nebude na stole do dubna, jak chtějí USA a MMF, a realističtějším termínem bude další schůzka v říjnu.