V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz

 

Překvapení voličů v Praze 12 aneb změna a rudá změna

Obrovské množství občanů - voličů prožívá po komunálních volbách v Praze 12 velké překvapení. Nikdo nečekal, že vznikne koalice na základě dohody s komunisty a že hlavním architektem příslušných dohod a úzké spolupráce s KSČM bude PhDr. Daniela Rázková, členka KDU-ČSL a lídr Změny pro Prahu 12. Ten, kdo volil Změnu pro Prahu 12, by měl zpozornět stejně jako ten volič, který podpořil Věci veřejné. U těchto politických subjektů je na rozdíl od ČSSD spojení s komunisty skutečným šokem.

Dnes modřanskou radnici ovládají ČSSD, Změna pro Prahu 12, KSČM a VV přesto, že těsně po volbách byla podepsána koaliční smlouva ODS, TOP 09 a VV. Proč Věci veřejné podvedly své pravicové partnery, dosud nikdo nevysvětlil a domnívám se, že to ani přijatelným způsobem vysvětlit nelze.

Komunální volby v Praze 12 opět potvrdily, jak velkým rizikem je voličská podpora politicky nevyhraněných subjektů, mezi něž bezpochyby patří jak VV, tak Změna pro Prahu 12. Jejich kroky jsou nepředvídatelné a o transparentnosti, kterou se paradoxně právě taková politická uskupení nejvíce ohánějí, si občan může jenom nechat zdát. Věci veřejné, jako každý správný marketingový produkt, se chovají dle hesla "kam vítr, tam plášť", a to na všech politických úrovních. Čitelné je to jak v jejich vládních aktivitách, tak při jednání parlamentu i v komunální sféře.

V Praze 12 je pak specifickou záležitostí uskupení s názvem Změna pro Prahu 12. Zde bylo v názvu použito pro některé voliče lákavé slovo "změna". Tento výraz je nekonkrétní, a proto mnohoznačný. Fantazie voliče si sem může dosadit vlastně cokoliv a lidská přirozenost zařídí, že volič tento výraz vnímá jako zlepšení. Samozřejmě, že ono "zlepšení" znamená pro každého něco jiného. Chcete víc nákupních možností - dosaďte si výstavbu obchodů, chcete víc bytů - dosaďte si jejich výstavbu, chcete víc zeleně - dosaďte si zřizování parků atd. Teprve po volbách, dostane-li se tento subjekt k reálné moci, začne volič s velkým překvapením zjišťovat, koho nebo co to vlastně volil. Jaký by asi byl volební výsledek tohoto uskupení, kdyby svůj záměr spolupráce s KSČM vtělil do svého názvu a tím se transparentně identifikoval? Kdo by volil Rudou změnu?

Petr Hána,
předseda klubu zastupitelů ODS

 

Oprava:

Ve včerejším vydání HN jsme v článku nazvaném "Při tendru rozhodl los. Velké firmy měly smůlu" umístili citát hejtmana Davida Ratha (ČSSD), pod nějž jsme nedopatřením uvedli jméno jeho stranického kolegy Bohuslava Sobotky. Oběma pánům i čtenářům se omlouváme.

redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist