Libyjská krize dorazila k tuzemským čerpacím stanicím. Státní distributor paliv Čepro, z jehož cen vychází většina pump v Česku, zvyšuje podle informací HN kvůli růstu cen ropy ode dneška až o korunu své velkoobchodní ceny.

Nezávisle na Čepru předpovídá zdražení i společnost Colosseum. Ta s ohledem na zdražení benzinu na rotterdamské burze - během týdne o 80 dolarů ke 990 dolarům za tunu - kalkuluje růst cen u čerpacích stanic zhruba o šedesát haléřů.

V Česku tak během týdne vyšplhá cena benzinu ze současných 33,35 koruny na nový rekord, kterým až dosud byla v září 2005 hodnota 33,76 koruny za litr. Je tak téměř jisté, že benzin bude stát kolem 34 korun za litr.

Nynější nárůst však bude výrazně menší než v době předešlého rekordu. Tehdy vyskočily ceny kvůli hurikánem zničeným rafineriím v Americe během jediného týdne o víc než tři koruny. "Cenu by oproti naší kalkulaci mohl ovlivnit směrem nahoru ještě případný růst distribučních marží, což ale teď vzhledem k silnému konkurenčnímu tlaku na trhu nepředpokládáme," říká analytik Colossea Petr Čermák.

"Marže si v téhle vyhrocené situaci nikdo netroufne zvyšovat," tvrdí za pumpaře šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček. Situaci navíc komplikuje i problém největší tuzemské rafinerie v Litvínově, která zhruba na dva týdny omezí kvůli havárii produkci nafty. Pumpaři tak podle něj růst cen v Rotterdamu pouze převezmou a nebudou zdražovat víc.

Pokud krize v Libyi a omezení dodávek tamní ropy v nejbližších týdnech pominou, nemusí mít dočasně dražší paliva podle analytiků vzhledem k silné konkurenci v oborech, jako je třeba stavebnictví nebo potravinářství, zásadní dopad na ekonomiku a ceny zboží. Většina dopravců proto s případným zdražením ještě vyčkává. "Rozhodneme se podle toho, jak dlouho vysoké ceny vydrží," říká prezident sdružení autodopravců Česmad Bohemia a šéf společnosti OK Trans Vladimír Starosta.