Ministr financí Miroslav Kalousek včera přiblížil další detaily důchodové reformy. Právě jeho resort bude dávat dohodě vlády konkrétní podobu, která rozhodne i o tom, jak výhodné spoření ve fondech pro lidi vlastně bude.

Důležité bude například to, jak vysoké poplatky si fondy naúčtují. Ve včerejším pořadu Partie v TV Prima Kalousek řekl, že náklady bude tlačit dolů konkurence mezi fondy.

Potvrdil také, že mimořádné zvýšení penzí kvůli růstu DPH chystá vláda na 1. ledna 2012. Zvýšení důchodu bude podle Kalouska vycházet mimo jiné z cenového vývoje za poslední letošní čtvrtletí. Právě od října zřejmě vláda zvýší spodní sazbu daně z přidané hodnoty z 10 na 20 procent, nikoli až od roku 2012 nebo 2013, jak původně plánovala.

Penzijní fondy, do nichž bude možné po reformě převést část pojistného, budou muset mít minimálně 50 tisíc klientů a majetek akcionářů fondu oddělený od vkladů klientů.

Fondů bude asi deset


Peníze klientů budou moci spravovat současné penzijní fondy, jež prošly novým licenčním řízením, i nově založené penzijní společnosti.

"Jestliže budeme trvat na limitu 50 000 klientů, tak na trhu bude, troufnu si odhadnout, deset dvanáct silných penzijních fondů, které si budou navzájem konkurovat a jejichž výsledky budou rozdílné," řekl Kalousek.

Klient podle něho bude mít možnost přesouvat své peníze mezi fondy a tyto fondy budou mít povinnost zhruba do měsíce přesun realizovat. Lidé budou moci pružně měnit i zvolenou investiční strategii, a to třeba i několikrát za rok, například jednou za dva měsíce. "Každý fond bude muset mít čtyři licencované a kontrolované strategie," dodal Kalousek s tím, že žádný z nich nesmí mít méně investičních strategií.

Konzervativní strategie bude představovat investice pouze do dluhopisů, vyvážená do dluhopisů i jiných cenných papírů, v dynamické strategii bude fond moci investovat i do akcií.

Ve všech případech však bude smět nakupovat pouze cenné papíry kotované na burze. Čtvrtou povinnou strategií budou nákupy výlučně státních dluhopisů. Podoba zvolené důchodové reformy se nelíbí odborům.

Odbory nesouhlasí


Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil označil za naprosto nepřijatelné vyvádění peněz z dosavadního průběžného systému do kapitálových fondů.

Řada lidí podle něho nebude mít peníze na to, aby si připlácela na důchodové připojištění, a důchody vyplácené státem z průběžného systému budou stále nižší, varoval.


Penzijní fondy pro převod části pojistného


Minimální velikost


Fondy budou muset mít nejméně 50 tisíc klientů, aby dostaly licenci.

Přesuny peněz mezi fondy


Kalousek slibuje, že klient bude mít možnost přesouvat své peníze mezi fondy, přesun budou fondy povinny uskutečnit do jednoho měsíce.


JASNÉ PODMÍNKY
Ministr Kalousek zveřejnil, za jakých podmínek budou nové penzijní fondy fungovat.
FOTO: HN - LIBOR FOJTÍK