Směrnicí EU a prováděcí vyhláškou ČNB došlo ke změně regulace systému odměňování zaměstnanců finančních institucí. Nově se zavádí například poskytování mzdy ve formě cenných papírů nebo oddálení určité části mzdy. V některých institucích vzniknou i speciální výbory pro odměňování. Zainteresovaných osob a odborníků jsme se tedy zeptali:
"Myslíte si, že změna způsobu odměňování zaměstnanců bank pro zabezpečení finanční stability bankovního trhu směrnicí EU je pro Českou republiku nutná a vhodná?"
Anna Čapková, výkonná ředitelka útvaru lidských zdrojů ČSOB
Změna způsobu odměňování zaměstnanců bank má celoevropský význam, tudíž Česká republika jako součást EU musí také zabezpečit zajištění souladu postupů odměňování s efektivním řízením rizik. V případě České republiky je úprava v odměňování řízena vyhláškou č. 123/2007 Sb., podle které bude bankovní sektor postupovat. Regulace v odměňování tzv. risk takers je dobrá, především jako prevence nevhodného chování.
Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB
ČNB upozorňuje, že nebyla iniciátorem změn v oblasti odměňování ve finančním sektoru a ani je nepodporovala. Naopak se jim od počátku bránila a na jí přístupných fórech upozorňovala, že tento "mikromanagement" odměňování je vysoce problematický a může mít nezamýšlené efekty v podobě navyšování základních složek mzdy a tudíž snížení skutečné motivace k řízení rizik uvnitř finančních institucí. Navíc ČNB varovala, že tato pravidla neberou příliš v úvahu situaci zemí, kde banky a další finanční instituce ve většině nejsou obchodovány na burze, což je i případ naší země.
Martin Glajch, advokát Clifford Chance
Tato změna není nutná už proto, že český bankovní trh je stabilní. Otázka vhodnosti takové změny do budoucna je variací na filozoficko-právní otázku: regulovat, či neregulovat? Doporučení k odměňování vydaná Evropským výborem orgánů bankovního dohledu vhodná být mohou. Mělo by se však jednat o inspirativní četbu pro akcionáře či velké věřitele bank spíše než o směrnici EU a vyhlášku ČNB zavazující samotné banky. Bude-li ČNB uplatňovat princip proporcionality, může se její úřední sdělení stát inspirativní četbou, byť povinnou. To by bylo vhodné.
Jan Procházka, ředitel Cyrrus
Nikoliv. Evropská unie vyvolala silný tlak na banky, aby tzv. zaplatily za krizi.
Je to ryze politické téma a do České republiky je v podstatě importované. Na hrubý pytel patří hrubá záplata a stejně tak jako vyšší regulace burz způsobila více obchodů mimo burzy (OTC), tak i způsob odměňování povede Evropany k odchodům či šedé ekonomice. Tento populistický krok postrádá smysl, koncový zaměstnanec by měl být zaplacen v reálném čase (měsíc, roční bonus) za svou práci a nikoliv finančně konfrontován se špatně nastaveným risk managementem banky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist