Prakticky kdokoli s čistým trestním rejstříkem může v současnosti vykonávat činnost realitního makléře. Narozdíl od řady vyspělých zemích v EU a USA, kde se makléřem můžete stát až po splnění zkoušek, je u nás toto povolání volnou živností. To se dlouhodobě nelíbí zástupcům Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR). Proklamují, že by profese měla být limitována kvalifikací a praxí. "Poslanci nás vyslyšeli, podmínky by se mohly změnit. Doufáme, že dojde ke změně zákonů," řekl HN Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR.

Více prozradit nechtěl s tím, že podrobněji se o tématu bude diskutovat koncem měsíce na realitním kongresu v Praze, který asociace pořádá. Podle něho se trh nepročistil ani v průběhu krize a s nemovitostmi stále obchodují sólisté neboli tzv. garážoví makléři bez nákladů na provoz, kteří realitní činnost provozují na vedlejší pracovní poměr. "Často nemají přehled o trhu, protože s nemovitostmi pravidelně neobchodují. Navíc stále fungují společnosti, jimž opakovaně procházejí klamavé obchodní praktiky, takovou je například Prolux Consulting," říká Borůvka.

Regulace? Ano, ale komu to prospěje? Neschopnost prosadit certifikaci makléřů za celou dobu existence asi nejstaršího profesního sdružení u nás kritizují firmy z oboru. "Asociace realitních kanceláří je v tomto bezzubá. Prosadit změny se podaří jen tehdy, když se spojí dohromady všichni velcí hráči," myslí si Roman Čakurda, výkonný ředitel kanceláře Century 21 Bonus Praha. Právě zmiňovaný franšízový řetězec a konkurenční Remax členy této asociace nejsou, přestože patří v Česku mezi největší realitní sítě. Mají své vlastní představy o profesionalizaci realitního oboru.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se