Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude muset zabývat i zakázkami malého rozsahu, což dosud odmítal. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), když potvrdil předchozí právní názor Krajského soudu v Brně. Antimonopolnímu úřadu tak významně vzroste agenda, shodují se na tom oslovení experti.

Podle mluvčího ÚOHS Kristiána Chalupy je úřad rozsudkem soudů vázán. Verdikty se ale týkají právní úpravy veřejných zakázek platné do konce roku 2009. "V současné době tedy ÚOHS postup zadavatelů zakázek malého rozsahu uskutečněných po 1. 1. 2010 nepřezkoumává," uvedl Chalupa.

Pravomoc přezkoumávat postupy veřejných zadavatelů i v případech veřejných zakázek malého rozsahu je podle aktuálního rozsudku soudu omezená. ÚOHS má zkoumat, zda veřejní zadavatelé postupují v souladu s obecnými zásadami zákazu diskriminace, rovného zacházení a transparentnosti. Týká se to uzavírání smluv na dodávky nebo služby do dvou milionů korun nebo stavebních prací do šesti milionů.

"Takto omezenému přezkumu veřejných zakázek malého rozsahu ze strany ÚOHS nebrání ani to, že u nich nelze podat námitky k zadavateli. Například právě to bylo v minulosti častým argumentem, z něhož některé názory dovozovaly, že k takovému přezkumu ÚOHS oprávněn není," uvedl soudce Krajského soudu v Brně David Raus, který o problému rozhodoval v srpnu 2009. ÚOHS však podal kasační stížnost k NSS, který předchozí názor Krajského soudu v Brně potvrdil.

Výsledkem aktuálního rozsudku bude zřejmě významný nárůst agendy ÚOHS. Antimonopolní úřad s tím podle svých předchozích vyjádření počítá. Zatím ale kalkuloval s personálním posílením spíše v souvislosti s plánovanými změnami zákona o veřejných zakázkách, které chystá vláda. Dnes se zakázkami na úřadě zabývá asi 30 lidí, což je málo. Navíc legislativa se má změnit tak, že se budou veřejné tendry vypisovat už od jednoho milionu korun. Podle aktuálního rozsudku NSS však teoreticky mohou na ÚOHS přijít podněty i k zakázkám za symbolickou "korunu".

"Veřejní zadavatelé budou muset i v menších výběrových řízeních pečlivě dbát na to, aby soutěž o zakázku probíhala transparentně a rovně," řekl expert na veřejné zakázky z advokátní kanceláře Rowan Legal Vilém Podešva.

Podle něj také budou důsledněji bránit svá práva uchazeči o zakázky. "Pro ÚOHS to nakonec bude znamenat navýšení počtu řešených věcí, což může být, i s ohledem na jeho současné přetížení, věc organizačně poměrně složitá," uvedl Podešva.

Citelný nárůst agendy pro ÚOHS předpovídá i další z oslovených expertů - Tomáš Machurek z MT Legal. Souvisí to podle něj i s plánovaným plošným snížením limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu na jeden milion korun.

"Doufejme, že se najde způsob, jak se s touto skutečností vhodně vypořádat, a to nikoliv na úkor délky trvání správního rozhodování ÚOHS," uvedl Machurek.

Právě délka správních řízení z oblasti veřejných zakázek je častým terčem kritiky rozhodovací činnosti ÚOHS.

Například správní řízení týkající se zakázek v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v Liberci zahájil ÚOHS před více než rokem, žádné závěry dosud nezveřejnil.

 


PETR RAFAJ
Šéf ÚOHS musí svůj úřad připravit na větší agendu než doposud.
foto: Archiv HN