Studentům se vyplatí na každém typu školy prozkoumat, zda má jejich alma mater stipendijní programy. Někdy je nabízí a studenti je nevyužijí v míře, ve které by mohli. "Standardně naše vysoká škola zprostředkovává sociální stipendia v souladu s vysokoškolským zákonem. Plánujeme rozvoj systému stipendií na podporu výzkumu doktorandů - podnikatelů a manažerů. Ti v doktorských programech zkoumají vlastní, na praxi zaměřená témata a mají často zájem výzkum realizovat jako rozsáhlejší studie," říká Alena Hanzelková, ředitelka pro akademický rozvoj z BIBS.

"Zkušenosti ukazují, že kombinace takovéhoto doktorského stipendia se sponzoringem od firem je cestou, jak tyto větší doktorské výzkumy financovat. Ve spolupráci s Point of Purchase Association International tak byl v rámci našich doktorských programů realizován rozsáhlý výzkum zaměřený na zkoumání efektivity POP displayů. Finančně jej kromě naší vysoké školy podpořily i Coca-Cola, HBC Czech Republic a Mars Czech."

Možné je využít i úvěr v bance

Úvěr Gaudeamus poskytuje pro studenty Komerční banka. " Je buď účelový nebo bezúčelový ve výši od 20 tisíc do 600 tisíc," říká Monika Klucová, tisková mluvčí z Komerční banky. "Student vysoké školy nebo vyšší odborné školy může úvěr použít na cokoliv, ostatní studenti pouze na úhradu školného. Úvěr lze čerpat jednorázově nebo postupně. Maximální doba splatnosti je deset let," říká.

Maximální doba splatnosti je sice deset let, splácení lze ale odložit až na dobu zakončení studia. Během studia se pak hradí jen úroky z vyčerpaného úvěru maximálně tisíc korun. Nemá-li žadatel o úvěr vlastní pravidelný příjem, vyžaduje banka jištění například ručením třetí osoby, vkladem u Komerční banky či stavebním spořením u Modré pyramidy stavební spořitelny.

Roste počet samoplátců

Zejména v krizi přibývá samoplátců studií, protože firmy snižují náklady na vzdělávání. Lidé často studují i při práci. Rozdávání peněz na studia přestalo být samozřejmým benefitem.

Podniková stipendia můžete od firem čekat spíše u studia technických oborů. Pokud student dostává příspěvky, většinou si ho firma zaváže smlouvou, aby z firmy brzy neodešel. "Ve většině bakalářských, magisterských, manažerských i doktorských programech studují kombinovanou formou studenti, kteří pracují. Studia si financují většinou sami," říká Hanzelková.

Pražská vysoká škola psychosociálních studií nabízí "studentům ubytovací a sociální stipendia podle zákona o vysokých školách. Poskytli jsme je asi 50 studentům, obdrželi je všichni, kteří žádali," říká Milena Balá, tajemnice školy. "Dále poskytujeme i účelové stipendium na zahraniční studijní či pracovní pobyt, a to v rozsahu poskytnutém v rámci programu Erasmus, případně z evropských fondů v programu OPPA," říká.

VŠEM uděluje třeba stipendia v rozsahu 25 procent až 100 procent ročních studijních poplatků. Jinak stipendia zahrnují jak studijní stipendia, tak sportovní, jazyková, podniková, jde jen o to se zorientovat. "Ze současných 2381 studentů VŠEM je stipendistů 137," říká David Matoušek, ředitel Informačního poradenského centra Vysoké školy ekonomie a managementu.

Trendem je i podpora různých znevýhodněných skupin. US Business School například poskytovala až 50 procentní slevu pro studium MBA u manažerek. "Podpořili jsme několik talentovaných žen z Rumunska a staly se z nich skvělé manažerky, které jsou úspěšné v celé Evropě," říká Jana Ryšlinková, děkanka US Business School.

Zajímavá stipendia poskytuje například také Anglo-americká vysoká škola. Poskytují stipendia i pro romské studenty či tělesně postižené občany. Pomocnou ruku ale podávají třeba i uprchlíkům z jiných zemí.

 

Jak získat zdroje financování pro své studium

Využít můžete

sponzorský příspěvek od firmy

(především pro doktorandský výzkum)

bankovní úvěr

(můžete získat až několik set tisíc korun)

podniková stipendia

(týká se především technických oborů)

ubytovací, sociální či účelová stipendia

(nabízejí školy)