1. Podle čeho jste si vybíral(a) školu, kde jste studoval(a) MBA?


2. Jak vám znalosti pomohly v praxi?



Tomáš Prouza, člen představenstva Partners


1. Titul MBA jsem získal na britské The Open University v roce 2005. Školu jsem si vybíral především podle toho, kolik výuky v zahraničí nabízela. Chtěl jsem získat co nejvíce zahraniční inspirace a srovnání. The Open University tehdy vedle klasické výuky v Praze požadovala pro každý semestr intenzivní pobyty v zahraničí, kde se setkávali studenti
z celé Evropy.

2. Nejzajímavější pro mne byly hlavně nové dovednosti z oblasti personálního a finančního řízení. A bylo zajímavé, že pravidla úspěšné motivace fungují nejen v soukromém sektoru, ale také ve státní správě. Dodnes také těžím z toho, co jsem se naučil o plánování a vyhodnocování projektů. Naopak třeba oblast marketingu asi byla užitečnější pro ty, kdo pracují ve velkých nadnárodních korporacích.


Karin Sachová, manažerka oddělení Poradenských služeb KPMG


1. Absolvovala jsem studia Executive US-MBA, která ve spolupráci s Dominikánskou univerzitou v Chicagu pořádá VUT v Brně. Při výběru bylo rozhodující zázemí dobré univerzity, garance kvality a účast zahraničních lektorů, ale i kontakt s českým prostředím. Výběr se mi osvědčil i z praktických důvodů - cestování z Prahy do Brna se i při časové náročnosti studia dalo docela dobře zvládnout.

2. Největším přínosem bylo, že vedle teorie a řešení příkladů z praxe jsme i s ostatními studenty sdíleli a vyměňovali zkušenosti z rozdílných oborů podnikání. Vášnivě jsme diskutovali s lektory z USA. To vše se mi zúročuje a promítá do praxe i osobních situací. Během studia vznikly mezi studenty i lektory vztahy a nová přátelství, které se zachovaly i po skončení studia.


Tomáš Síkora, Výkonný ředitel Česká asociace pojišťoven


1. Vystudoval jsem Brno International Business School, akreditované studium britské Nottingham Trent University. Důvodem byla možnost studovat program kvalitní britské univerzity v Česku a zajímavý studijní obor zaměřený na strategický management (Senior Executive). BIBS působí na trhu více než deset let. Disponuje renomovanými lektory z řad manažerské elity.

2. Díky studiu jsem si doplnil svoje praktické znalosti z managementu řízení firem. Šlo zejména o schopnost strukturovaného postupu při plánování nebo úpravě strategického řízení a business analýzách. Současně jsem se naučil využívat více metodiku při stanovování cílů a lépe vyhodnocovat různé business strategie. Kromě toho jsem získal zajímavé poznatky z oblasti řízení lidských zdrojů, organizace činnosti a finančního řízení.


Šárka Šebková, jednatelka Institut certifikovaného vzdělávání


1. Vystudovala jsem původně marketing. Ale protože jsem koupila společnost, potřebovala jsem si doplnit vzdělání v managementu. Právě proto jsem začala studovat MBA. Volila jsem na základě doporučení kolegů. Absolvovala jsem studium na Business School Netherland v oboru General Management. Zajímavé bylo, že se studovalo v Praze a na zámku v Třešti, což byla příjemná přidaná hodnota.

2. Studium mě ohromně posunulo jak v teorii, tak v uplatnění znalostí. Ten, kdo nemá MBA, říká, že je to imagová záležitost. Ti, kdo je mají, je často přeceňují. Já jsem ale získala mnoho, protože na každý obor se píše práce - z financí, marketingu, a to na vaši firmu. Získala jsem tak šest projektů o vlastní firmě. Ve skupině bylo 16 chlapů a já. Musela jsem se naučit prosadit mezi silnými šéfy, kteří třeba řídili stovky lidí. Tehdy jsem sama řídila jen patnáct lidí.


Hana Šulcová, Obchodní ředitelka CN


1. Zvolila jsem studium MBA na Nottingham Trent University. Vybírala jsem z britských modelů studia. Studium v Česku probíhá na BIBS. Tehdejší děkan Drdla mi řekl, že třetina věcí bude nová, třetinu děláte intuitivně, ale zasadíte si je do nějakého rámce. Třetina věcí pro vás užitečná nebude. Líbil se mi jeho otevřený přístup. Všechno se potvrdilo.

2. Šedesát procent věcí jsem mohla použít v praxi. Měla jsem za sebou 12 let praxe, takže na spoustu věcí jsem měla často také jiný názor než třeba přednášející. Myslím si, že pro MBA je zásadní, aby je studovali lidé s určitou zkušeností. Tedy konfrontace praxe z plánování, manažerského rozhodování se studiem. To má pro člověka největší přínos. Nejdůležitější je diskuse s dalšími lidmi, kteří jsou také na významných manažerských pozicích. Měli vlastní podniky nebo to byli šéfové v bankách. To je pak hodně zajímavé.


Alice Punch, Regionální Ředitelka EMEA


1. Vystudovala jsem University of Pittsburgh/Katz Graduate School of Business. Studium jsem si financovala sama a Katz nabízel splátkový kalendář. Možnost financování studia půjčením od banky byla v devadesátých letech mizivá.

2. Studium doplnilo moje inženýrské vzdělání. Potřebovala jsem se učit mezinárodni finance a řízení firem pro svou tehdejší práci, což program plně splnil. Studium mi dalo důvěru v to, že znám to, co moji zahraniční kolegové, což pro rozvoj mé kariéry v 90. letech bylo klíčové. Fakt, ze studium bylo v angličtině a s kvalitními profesory, mně a spolužákům dal výbornou multikulturní zkušenost. To, že jsme studovali o víkendech a pracovali během týdne, nám dovolilo nové poznatky okamžitě zkoušet v praxi. Studium byla jedna z mých nejlepších investic.


Jolana Kalábová, manažerka útvaru Interní komunikace ČSOB


1. Studovala jsem De Paul University of Chicago. Byla to 4. nejlepší škola v USA pro víkendové studium MBA. Nabízela možnost víkendového studia při práci. Jednalo se o kombinované studium v USA a v Česku. Měla jsem vzdělání z VŠE a počítala s tím, že makro- a mikroekonomie pro mě budou opakováním. Volila jsem školu se zaměřením na finance a marketing.

2. Nejvíce mi dal způsob výuky profesorů a týmová práce na projektech. Studium MBA stojí hodně a je potřeba si dopředu říci, co čekáte. Nechtěla jsem MBA, abych získala jen lepší pozici. Pro mě bylo primární rozšířit si znalosti o zahraniční pohled. Zahraniční profesoři, kteří učí MBA, zakládají výuku z 90?% na případových studiích a diskusích. Vážím si toho, že jsem se dostala do týmu, který mi je dosud inspirací jak v pracovní, tak v osobní rovině. Stále se setkáváme.