Ústavní soud včera zrušil normu, podle níž museli mobilní operátoři půl roku zpětně archivovat elektronickou stopu zákazníků pro případ, že by data chtěla policie. "Úprava umožňovala masivní zásah do základních práv," stojí v nálezu.
Verdikt ale znamená jen to, že skladování dat už není povinné. Policie se tedy bude moci na předávání dat s operátory dohodnout.
Proti zásahu do soukromí uživatelů nových technologií zasáhl nedávno i německý ústavní soud. Případ rozvířil poslanec Zelených Malte Spitz, který si od T-Mobilu vyžádal data nashromážděná za půl roku a zjistil, že jich operátor má přes 35 tisíc.
Spitzův příběh s ojedinělou grafikou sledujte na http://ihned.cz
Co všechno prozradí telefon
Německý poslanec půl roku zkoumal, co o něm operátoři vědí. Zde jsou záznamy ze tří zářijových dnů. Chytrý telefon prozradil, kde poslanec byl, jak se vteřinu po vteřině pohyboval, jak často telefonoval a co dělal. I díky jeho pátrání zakročil proti archivaci dat soud.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist