SMS

Každá poslaná SMS znamená, že se mobilní operátor dozví číslo člověka, kterému zprávu posíláte, zjistí s přesností několika set metrů vaši polohu a zaznamená čas, kdy zpráva odešla. Podle zákona se informace archivují půl roku. Obsah SMS ani jiné komunikace ale operátoři archivovat ani zkoumat nesmí. Operátoři monitorují i údaje o SMS odesílaných z webu. Jednoznačnou informaci o původu SMS lze použít například při dokazování obtěžování - stalkerství.

Hovory

Hlasové volání v pevné i mobilní síti umožní operátorovi zjistit poměrně přesně polohu volajícího. V případě pevné linky je přesnost v řádu jednotek až desítek metrů, u mobilních hovorů je přesnost určení pomocí triangulace závislá na konkrétní poloze uživatele vůči vysílačům - základnovým stanicím (BTS), ke kterým je telefon připojený. Protože se ukládají i čísla BTS, lze zpětně dopočítat, kde se uživatel nacházel.

Kromě polohy, volaných telefonních čísel a trvání hovoru operátor monitoruje také technické údaje o použitých telefonech a kartách. Archivuje se číslo SIM i IMEI - identifikační číslo konkrétního telefonu. Tak lze sledovat, jaké SIM karty byly vloženy v jednom telefonu, nebo jaký telefon zákazník používá.

Web

Každé připojení k internetu spustí průběžné ukládání dat o tom, kdy, na jak dlouho a jaké weby jste navštívili, jaká data jste stáhli a kolik jich bylo. Tato data používají operátoři datových sítí nejen pro případné účely policie či tajných služeb, ale také pro vlastní potřeby. Zejména sledování toho, kolik dat stahujete. Po překročení limitu následuje podle typu smlouvy s poskytovatelem snížení rychlosti stahování nebo zpoplatnění nadbytečných dat. Kromě přiznaného sledování způsobu, jakým uživatelé přistupují k webu a jeho službám, ale operátoři mohou uplatňovat také skrytá měření a podle nich upravovat podmínky připojení. Obvyklé je zpomalování přenosu dat ve výměnných sítích, které se zneužívají k porušování autorských práv. Využívání podobných informací pro vlastní účely operátorů se Ústavnímu soudu také nelíbí, ale jeho rozhodnutí na této praxi nic nemění.

E-mail

Provozovatel telekomunikační sítě musí zaznamenávat data i o každém odeslaném e-mailu. V databázích zůstávají časové údaje a informace o adresátech i velikosti odeslané zprávy. Z těchto údajů lze prokázat průmyslovou špionáž, pokud si podezřelý vyměňuje objemné e-maily s konkurencí. Stejné informace může zkoumat také zaměstnavatel v případě firemního e-mailu, nesmí číst obsah, ale kontrola adresátů může stačit na prokázání pracovně-právních deliktů.

E-maily zdarma

Informace z e-mailů nezískávají pouze telekomunikační operátoři. Ještě více toho o uživatelích vědí firmy, které provozují takzvané freemaily - webové e-mailové služby, jako je v Česku populární Gmail. Google, který stojí za službou Gmail, například automaticky monitoruje obsah e-mailů a podle obsahu vybírá vhodné reklamy, které se uživatelům zobrazí. Monitorování probíhá automaticky a Google data neukládá. Nemusí. Protože nabádá uživatele k tomu, aby e-maily nemazali, a dává jim spoustu prostoru, má k dispozici obrovskou databázi osobních informací.

Facebook

"Z hlediska ochrany soukromí je Facebook stále katastrofa." Slova předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů stále platí. I když Facebook několikrát měnil nastavení uživatelského soukromí, největší sociální síť světa uchovává obrovské množství osobních dat více než půl miliardy uživatelů z celého světa, včetně tří milionů Čechů. Facebook uchovává textové informace, fotografie i videa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist