Spor o loterijní společnost Sazka se včera dočkal kuriózního pokračování. Neznámý autor totiž na mostě blízko sídla Sazky rozvěsil figuríny oběšenců, které znázorňovaly jednotlivé sportovce. Doplnil je nápisem "Hušák + Kořán = hrobaři sportu". Fotbalista, tenista či plavec symbolizovali sporty, které kvůli problémům Sazky přijdou o peníze. Informaci přinesl jako první server iDnes.cz.

To se dotklo Aleše Hušáka, šéfa Sazky, která nezvládá splácet dluhy a je v insolvenci. Sešel se s Pavlem Kořánem, který stojí v čele ČSTV - hlavního akcionáře Sazky - a ve společném prohlášení uvedli, že požádají o policejní ochranu pro lidi jmenované na transparentu.

"Podobné činy jako dnešní vystavení oběšenců na mostu nedaleko sídla společnosti odsuzujeme a považujeme je za nechutné vyhrocování situace. Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele a věříme, že policie tento čin vyšetří," uvedly Sazka a ČSTV.

Hušák navíc vypsal odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele či pachatelů. Kdo informaci poskytne, dostane 200 tisíc korun z osobních prostředků šéfa Sazky.

Problémů tak Sazce přibývá. Své pohledávky po splatnosti začaly na výzvu insolvenčního soudu přihlašovat kromě velkých věřitelů i desítky trafikantů.

Společnost nadále přijímá sázky

Během včerejška přibylo do odpoledních hodin více než 25 přihlášek, jde především o pohledávky trafikantů za složené kauce za provozování terminálů Sazky. Jednotlivé pohledávky se nejčastěji pohybují mezi 38 tisíci a 80 tisíci korunami.

Svou pohledávku v insolvenčním řízení uplatnil také výherce 3,3 milionu korun ve sportce Miloš Choura. V přihlášce pohledávky uvedl, že z celkové výhry přes 3,35 milionu korun v tahu ze dne 6. března mu byla vyplacena záloha jen necelých 50,2 tisíce korun. Do pátku věřitelé firmy přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za 1,962 miliardy korun.

Sazka včera zopakovala, že i nadále přijímá sázky a vyplácí výhry. Její mluvčí Jan Tuna připomněl pravidla pro vyplácení vysokých výher dané herním plánem. Při výhře nad dva miliony korun může být výherci v sídle společnosti v den, kdy se osobně přihlásí a je mu zkontrolována platnost potvrzení o sázce, vyplaceno až 400 tisíc korun v hotovosti. Přesnou výši zálohy si zvolí samotný výherce. V tentýž den začne běžet lhůta 60 dnů na vyplacení celé výhry. U výher do dvou milionů Kč je výše možné zálohy stejná, lhůta na vyplacení celé výhry je pak 30 dnů.

Ve věřitelském výboru je i PPF

Včera došlo v Sazce i k obměnění věřitelského výboru. Společnost Moranda, která jako první podala insolvenční návrh na loterijní společnost Sazka, jmenovala do jejího prozatímního věřitelského výboru Pavla Horáka, finančního ředitele skupiny PPF. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Tyto změny souvisí s převodem věřitelských pozic v Sazce od podnikatele Radovana Vítka na skupinu PPF.

Soud zatím nestanovil způsob řešení úpadku Sazky. Má na to lhůtu tři měsíce od rozhodnutí o úpadku. O tom bylo rozhodnuto 29. března. Zatím se předpokládá, že soud povolí reorganizaci Sazky. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Sazka se včera opět odvolala proti rozhodnutí, kterým byl Josef Cupka jmenován předběžným insolvenčním správcem. Současně se odvolala i proti jmenování Cupky insolvenčním správcem. Firma zpochybnila jeho nestrannost, protože v minulosti figuroval v konkurzním řízení na majetek podnikatele Václava Fischera. Poukázala na to, že Fischerovým věřitelem tehdy byla skupina KKCG, která je nyní věřitelem Sazky.

Sazka Cupku zpochybnila již v únoru, soud ho však v březnu ve funkci potvrdil.

 


OBĚŠENCI
Figuríny oběšených sportovců se včera objevily nedaleko Sazky, která podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
FOTO: ČTK