Přestože si vláda ve své protikorupční strategii naplánovala zákon o lobbingu na rok 2012, není vůbec jisté, jestli bude skutečně schválen. Za prvé, vzhledem k událostem posledních dnů jsou tu určité pochyby o dalším osudu této koalice, a za druhé, a to je dlouhodobější problém, k regulaci a institucionalizaci lobbingu chyběl v minulosti dostatek politické vůle. Diskuse o reprezentantech zájmových skupin v rozhodovacích procesech se zatím pořád točí v začarovaném kruhu negativního vnímání lobbingu. Za lobbisty jsou často označováni lidé, kteří domlouvají zákulisní čachry a vědí, jak vysávat peníze daňových pokladníků a přesunovat je do soukromých kapes. Seriózní lobbisté se pak naprosto pochopitelně brání tomu, aby byli vůbec za lobbisty označováni. V širším pohledu pak tato stigmatizace lobbingu vytváří atmosféru, která brání upevňování i rozvoji demokracie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se