Šéf Evropského fondu finanční stability (EFSF) Klaus Regling je přesvědčen, že banky záměrně přiživují spekulace o nutnosti restrukturalizovat státní dluh Řecka. Činí tak prý z toho důvodu, že restrukturalizace by jim zajistila vysoké příjmy z poplatků. Regling přitom není sám, kdo si to myslí, podobně se vyjádřil i prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet.
"V 80. a 90. letech banky inkasovaly obrovské příjmy na restrukturalizaci státního dluhu v Latinské Americe a v Asii. Teď by to rády zopakovaly v Evropě," podotkl Regling v rozhovoru pro pondělní vydání německého ekonomického listu Handelsblatt.
Regling připouští, že restrukturalizace řeckého dluhu by některým bankám způsobila ztráty, ty by ale podle něj byly jen "omezené". Naopak poplatky, které banky mohou inkasovat za práci spojenou s restrukturalizací, by byly "velmi slibné".
Handelsblatt rovněž cituje zdroje, podle nichž i šéf ECB věří, že banky záměrně zveličují nutnost restrukturalizace řeckého dluhu, protože z ní mohou mít ekonomický přínos. Trichet podle listu výslovně varoval ministry financí zemí eurozóny, aby se nenechali bankami ovlivnit.
Státní dluh Řecka letos patrně vystoupí na zhruba 340 miliard eur (asi 8,2 bilionu Kč), což by představovalo zhruba 150 procent hrubého domácího produktu země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist