Britové, kteří mají uloženy peníze ve švýcarských bankách, zaplatí srážkovou daň ze svých úspor ve výši 50 procent. Ta poputuje do Londýna. Podle britského deníku Financial Times se na tom dohodly britská a švýcarská vláda.

Zpětně mají být zdaněny i částky, které už nějakou dobu leží ve švýcarských bankách inkognito.

Švýcaři přitom nebudou muset zveřejňovat podrobné údaje o kontech ani jména jejich vlastníků a zachovají si tak institut bankovního tajemství.

Dohoda představuje další krok v boji evropských zemí proti daňovým rájům, jejž vlády rozpoutaly během hospodářské a finanční krize.

Britská vláda předpokládá, že díky nové dani vybere zhruba tři miliardy liber (v přepočtu 81 miliard korun). Do značné míry je to ale kontroverzní krok, který legitimizuje "bezejmenná" tajná konta bohatých Britů. Vláda se k nim tak bude chovat shovívavěji než k obyčejným občanům.

Podle zastánců 50procentní daně jde však o pragmatický krok, jenž umožní získat příjmy od investorů, kteří by patrně nebyli nikdy odhaleni.

Britsko-švýcarská dohoda již vyvolala kritiku Lichtenštejnska, které je rovněž považováno za daňový ráj. Lichtenštejnsko kritizuje Švýcarsko, že jeho postup pohřbil amnestii, již Británie udělila svým občanům s účty v knížectví přede dvěma lety. Londýn již připustil, že časem se zaměří i na účty v Lichtenštejnsku.

Švýcarsko získá výměnou za svou ochotu zdanit tajné účty lepší přístup na britský trh pro své banky. Podle Andrewa Watta, šéfa daňové poradenské společnosti Alvarez & Marsal Taxand UK, by podobná dohoda byla ještě přede dvěma nebo třemi lety zcela nemyslitelná. "Jakkoliv se vám může zdát dohoda neadekvátní, a přestože představuje jen malý záblesk světla, je stále úžasná," uvedl Watt.

Lze předpokládat, že mnoho lidí se po dohodě mezi Británií a Švýcarskem rozhodne přesunout své úspory do některého z "bezpečnějších" daňových rájů, například do Singapuru, Hongkongu či Dubaje. Počet podobných území se však stále zmenšuje v důsledku pravidel proti praní špinavých peněz a postupné destrukce bankovního tajemství, na nichž se před dvěma lety dohodla skupina dvaceti největších ekonomik světa (G20).


3 miliardy liber

V přepočtu zhruba 81 miliard korun by měla podle odhadu britské vlády přinést dohodnutá srážková daň do britského rozpočtu. Zdanění proběhne ve Švýcarsku, odkud peníze poputují do Londýna.