Naděje britského koncernu BP zúčastnit se rozvoje ropných nalezišť v ruské Arktidě v alianci s největší ruskou ropnou společností Rosněfť s velkou pravděpodobností padly. BP se nepodařilo dohodnout s ruskými partnery ve svém společném podniku TNK-BNP, a tak Rosněfť z dohody vycouvala, sdělil včera šéf BP Bob Dudley.
BP uvedla, že o půlnoci z pondělí na včerejšek vypršel termín pro dohodu o vzájemné výměně akcií mezi BP a Rosněftí, a to v hodnotě 16 miliard dolarů (276 miliard korun). Dohodu překazilo konsorcium čtyř ruských miliardářů AAR, které je polovičním vlastníkem TNK-BP. "Oligarchové" s plánem BP a Rosněfti nesouhlasili a zablokovali dohodu obou firem u soudů.
BP a Rosněfť se na počátku roku dohodly na strategické spolupráci a vzájemné výměně části akcií.
Oba podniky měly v úmyslu hledat společně ropu a zemní plyn v oblastech ruské Arktidy, které byly dosud výhradní doménou ruských těžařů. Spolupráce při průzkumu se měla týkat rozlehlých a potenciálně bohatých oblastí Karského moře a měla oživit aktivity britského koncernu, jenž loni utržil těžkou ránu v podobě katastrofálních následků havárie na vrtu v Mexickém zálivu.
Krach dohody je porážkou Dudleyho i ruského vicepremiéra Igora Sečina, který byl architektem expanze Rosněfti poté, co tento státní podnik získal většinu majetku zkrachovalé firmy Jukos. Rosněfť však může hledat další alternativy spolupráce v Arktidě a jedná už s koncerny Exxon Mobil, Shell a Chevron, ale i čínskými společnostmi, jak sdělily agentuře Reuters zdroje z kruhů blízkých Rosněfti.
Zdroje uvádějí, že BP a Rosněfť předložily AAR nabídku na odkoupení jejího podílu v TNK-BP za 32 miliard dolarů. K žádné dohodě však nedošlo a Rosněfť se nakonec rozhodla od plánu odstoupit.
Podle zdrojů blízkých BP však budou jednání o vykoupení partnerů v TNK-BP pokračovat, stejně tak i jednání mezi Rosněftí a AAR. To potvrdil jeden ze členů AAR Michail Fridman.
Ruští partneři BP úspěšně napadli plán aliance u soudů. Miliardáři Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik, kteří tvoří konsorcium spoluvlastníků TNK-BP, argumentovali tím, že dohoda porušuje ujednání, podle nějž je má BP požádat o souhlas, než vstoupí do jakýchkoli významnějších aktivit na ruském území.
Pro Dudleyho měla být dohoda s Rosněftí největším počinem od jeho loňského převzetí výkonného vedení BP po Tonym Haywardovi, jehož pozici těžce podkopala havárie v Mexickém zálivu a mediálně nešťastné způsoby, jimiž si při ní počínal.
Dudley označoval dohodu za "historický průlom", díky němuž by se firma mohla oprostit od své závislosti na rozsáhlých aktivitách v USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist