Architekt Jan Žalský má smutek jaksi zakódovaný už ve svém příjmení. Před pěti lety se podílel na expozici v Muzeu Lidice, která pak získala cenu Interiér roku 2007, udělovanou Design centrem České republiky. Místa spojená s truchlivými událostmi tedy jako by jeho kariéru provázela, ale to je samozřejmě jen pozoruhodná shoda okolností.

Vstupujeme do budovy Muzea Ležáky, které bylo postaveno na místě vypálené obce, dvě desítky kilometrů od Chrudimi. Jeho podobu navrhl v šedesátých letech pardubický Stavoprojekt a doba vzniku je na těžkopádném hranolu znát. Pokusu o pateticky vyznívající pietní stavbu chybí přesvědčivější výtvarný rozměr; brutalistní betonové prvky před vstupem jsou tak těžko čitelné, že až po notné chvíli návštěvníkovi dojde, že má jít o umělecké dílo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.