Čínský disident Chu Ťia, který byl v roce 2009 nominován na Nobelovu cenu za mír, byl včera propuštěn z vězení. S odvoláním na jeho manželku to oznámila agentura AP. Aktivista byl ve věznici od roku 2008, kdy byl odsouzen za údajné rozvracení státu a pomlouvání komunistické strany. Za poslední dny je Chu Ťia druhým propuštěným aktivistou; ve středu úřady propustily na kauci výtvarníka Aj Wej-weje.

Chuova manželka zároveň na sociální síti Twitter uvedla, že aktivista bude ještě rok zbaven politických práv a nebude smět komunikovat s médii. "Během toho roku se zaměříme na léčení jeho cirhózy ... a na to, aby se vyhnul dalšímu zatčení," napsala.

Propuštění známého disidenta uvítala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Zároveň ale vyjádřila obavy z možné další perzekuce Chua ze strany čínských úřadů. Chu Ťia původně působil jako obhájce práv lidí nakažených virem HIV. Později ale začal uvádět, že problémy země tkví v tom, že úřady dostatečně nerespektují lidská práva. Čínský disident za svůj boj za lidská práva získal v roce 2008 Sacharovovu cenu, kterou uděluje Evropský parlament. O rok později byl nominován i na Nobelovu cenu za mír, ocenění ale nezískal.

Podle ochránců lidských práv by propouštění kritiků režimu v Číně mohlo souviset s evropskou cestou premiéra Wen Ťia-paa. Ten po Maďarsku nyní míří do Británie a pak do Německa. Právě Berlín a Londýn patřily k nejostřejším kritikům zadržování čínských disidentů.

To ale podle analytiků neznamená ani v nejmenším změnu v politice strany vůči disidentům. Předpokládá se, že Čína zadržuje největší počet politických vězňů na světě: může být až tři tisíce.