Piloti Českých aerolinií odvolali svou protestní akci. Tu plánovali začít právě dnes. Sdružení dopravních pilotů chtělo upozornit na propouštění v ČSA i údajně nekoncepční postup vedení a špatnou situaci v podniku.

"Na sobotním společném jednání mezi vrcholným vedením Českých aerolinií a Českého sdružení dopravních pilotů došlo k dohodě na společném postupu," popisuje šéf organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Dohoda má podle něj spočívat v tom, že vedení aerolinií uznalo, že s piloty nedostatečně komunikovalo.

"Vítáme, že zástupci pilotů uznali kroky restrukturalizace a upustili od protestu," říká mluvčí ČSA Hana Hejsková. V případě protestů hrozilo zpoždění i zrušení některých letů. Díky dohodě bude letový provoz Českých aerolinií zajištěn podle letového řádu a přeprava cestujících nebude ovlivněna.

Vedení aerolinií dalo minulý týden výpověď padesáti pilotům. Vzhledem ke zvyšování poptávky po letecké přepravě považovalo CZALPA snižování stavů posádek za nevýhodné. Upozorňovali také na to, že ČSA opouštějí destinace, které mohou v blízké budoucnosti vykazovat růst.

Sdružení pilotů se s vedením ČSA dohodlo, že firma pomůže propouštěným pilotům s hledáním nového uplatnění a restrukturalizační plán se bude ve spolupráci se zaměstnanci měnit na základě vývoje v letecké dopravě.

Restrukturalizační plán zatím předpokládá cílový stav 27 letadel při počtu 9,3 pilota na letadlo. Pro zimní letový řád společnost počítá s 29 letouny a přibližně deseti piloty na letadlo, tedy celkem s téměř 300 piloty. V současnosti jich společnost zaměstnává zhruba 350.

Dozorčí rada ve středu potvrdila, že je třeba pokračovat ve zvyšování efektivity i plánované redukci personálních nákladů. Za vedení společnosti se v úterý postavil ministr financí Miroslav Kalousek. ČSA loni snížily provozní ztrátu na 324 milionů korun z předchozích 3,5 miliardy Kč. Společnost zaměstnává zhruba 4000 lidí.

 

Propouštění

50

pilotů dostalo minulý týden výpověď. Jejich počet se tak má v dalších měsících snížit ze současných 350 na plánovaných tři sta. Podle restrukturalizačního plánu přijde příští rok další propouštění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist