Mezi nejprodávanější české elektronické knihy patří román Jana Balabána Zeptej se táty či Chladnou zemí od Jáchyma Topola, knihy Michala Viewegha nebo kontroverzní titul Modrá, nikoli zelená planeta od Václava Klause.

Velký zájem majitelé čteček projevili i o publikaci od ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Sedláčka. Jeho kniha Ekonomie dobra a zla se stala digitálním bestsellerem. Žebříčky oblíbenosti elektronických titulů nicméně kopírují odbyt titulů tištěných.

Přílišná konzervativnost je však podle odborníků důvodem, proč se objem prodaných e-knih nemůže rovnat prodejům tištěných publikací. Velká knihkupectví zatím čtečky ani e-knihy zpravidla nenabízejí. Větší odvahu prokazují menší obchody s knihami. "Zákazníkům kromě klasických knih nabízíme i elektronické čtečky, které si mohou na místě i vyzkoušet," sdělil Vladimír Tichý z knihkupectví Barvič a Novotný. Podle něj lze očekávat vyšší zájem nejen s příchodem levnějších přístrojů na trh, ale i s chystaným navýšením sazby DPH u knih a tiskovin.

Martin Lipert ze serveru eReading.cz naopak pokládá za nereálné, že by se toto zvýšení na nárůstu zájmu o e-knihy a čtečky mohlo nějak významněji podepsat. "Konzervativní čtenáře zvýšení ceny knih o dvacet třicet korun k její elektronické verzi nenaláká," míní.

Oba prodejci se nicméně shodují na tom, že další z překážek pro přechod zákazníků k digitálnímu čtení je i nedostatek vydaných titulů, zejména těch od tuzemských autorů. Server Eknihy.cz v současné době na českém trhu eviduje téměř osm tisíc osm set knižních titulů v elektronické podobě. Většina z nich je zahraničních. Úspěch mezi českými čtenáři z této sekce slaví například polský literát Mariusz Szczygiel se svým Gottlandem nebo Stieg Larsson s thrillerem Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Pro některé zákazníky může být problémem i stále poměrně vysoká cena čteček. Ty nejlevnější stojí v tuzemských obchodech zhruba tři tisíce korun. Investice do čtečky se podle odborníků ale vyplatí, jelikož e-knihy jsou zpravidla výrazně levnější než klasické knihy s pevnou vazbou. Například tištěná kniha Ropa a krev od Martina Nováka stojí tři sta dvě koruny, za její elektronickou verzi čtenář zaplatí šedesát devět korun.