Prezident Německa Christian Wulff podepsal zákon, který umožňuje úplný odklon země od jaderné energetiky do roku 2022. Oznámil to včera podle agentury DPA úřad spolkového prezidenta, podle něhož může tato norma vstoupit v platnost v nejbližších dnech.

Německý parlament novelu atomového zákona schválil už na přelomu června a července. Wulff poté oznámil, že chce nejprve pečlivě prověřit jeho ústavnost, než pod něj připojí svůj podpis. Kritizoval přitom vládu kancléřky Angely Merkelové za přílišnou rychlost, s jakou komplikované téma ukončení využívání jádra prosadila.

Německá vláda křesťanských demokratů (CDU/CSU) a liberálů (FDP) rozhodla o odklonu od jaderné energetiky po březnové havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, kterou způsobilo ničivé zemětřesení a následná přílivová vlna tsunami.

Podle zákona, který na konci června schválil Spolkový sněm a 8. července Spolková rada, zůstane natrvalo odstaveno sedm nejstarších jaderných elektráren spolu s poruchovým blokem v Krümmelu, které kabinet Angely Merkelové nechal dočasně vyřadit z provozu už po nehodě ve Fukušimě.

Zbývajících devět reaktorů bude postupně utlumováno mezi lety 2015 a 2022.

Místo nich chce kabinet v budoucnu ve větší míře využívat energii z obnovitelných zdrojů a paroplynových elektráren.

Ještě loni kancléřčina vláda prosadila prodloužení provozu všech sedmnácti jaderných elektráren v Německu v průměru o 12 let. To prezident Wulff tehdy podepsal bez delšího váhání.