Majetkové vypořádání státu s církvemi po více než dvou desítkách let od doby, kdy se stát k takovému kroku zavázal, je jistě záslužná věc. Ještě záslužnější by však bylo, kdyby stát splnil také slib, který dal ve stejnou dobu a se kterým se dosud také nevyrovnal - dokončit restituce v zemědělství. Na rozdíl od kolektivních církví totiž jednotliví lidé - restituenti, neboli takzvané oprávněné osoby, umírají.

Donekonečna omílaná teze, podle které jsou zemědělské restituce v zásadě dokončeny, má od pravdy daleko asi tak jako Aš od Sydney. Ve skutečnosti nebyla po celou polistopadovou dobu politická vůle tento problém řešit a není tomu tak bohužel, jak se zdá, ani v současné době.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se