Kdykoli v historii rozloha rozpínající se říše dosáhla rozměrů, kdy centrum ztrácelo schopnost ubránit periferii, následovala buď vnitřní mobilizace sil a zdrojů s vyšší mírou přerozdělování, nebo zhroucení státu. Věřím, že si to evropští politikové také uvědomují, jenom prozatím stále ještě nevědí, jak vlastně mají svým voličům prodat ideu pevnější evropské integrace a vyšší daně.
Dosavadní křepčení šamanů kolem ohně však déšť ani lepší úrodu nepřivolalo. Možná bude lepší vyjevit indiánům holou pravdu. Zkrachuje-li Řecko, Portugalsko, případně další předlužené periferní státy, až dosud stmelující se Evropa se rozloží na prvočinitele, nebo alespoň znovu zavede hranice, možná dokonce i ty drátěné. Jako celek nebude chudší. Už totiž zchudla, aniž si to ještě chce připustit.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



