Čínský stavební boom vynesl do čela žebříčku nejbohatších Číňanů strojírenského magnáta Liang Wen-kena (55). Jmění tohoto šéfa firmy Sany Heavy Industry se loni zdvojnásobilo a dosáhlo 11 miliard amerických dolarů.

Globální finanční krize neměla na Čínu příliš velký vliv. Na seznamu 1000 nejmajetnějších lidí v Číně je rekordních 271 miliardářů (v amerických dolarech), zatímco v roce 2010 jich bylo 189.

Žebříčku, který otiskuje časopis Chu-žun jako čínskou obdobu seznamu nejbohatších lidí zveřejňovaného každoročně časopisem Forbes, dominují podnikatelé v oboru spotřebního zboží, internetu a nemovitostí. V první padesátce je 29 osob, jejichž hlavním zdrojem příjmů jsou právě reality.

Na druhé místo klesl s 10,7 miliardy dolarů Cung Čching-chou, zakladatel firmy na výrobu nealkoholických nápojů a mléčných produktů Wahaha, a na třetím místě skončil šéf internetového vyhledávače Baidu Robin Li (8,8 miliardy USD).

Čína investovala biliony dolarů do budování nových domů, železnic a další infrastruktury, z čehož těží výrobci strojních zařízení, cementu a dalších stavebních materiálů. Firma Sany dodává na trh mj. stavební, silniční a přístavní stroje i větrné turbíny. Bývalý ředitel zbrojovky Liang vlastní 58 procent akcií firmy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist