Deset nových knih od deseti oblíbených spisovatelů v jediný den nabídne projekt Velký knižní čtvrtek, který je naplánován na 13. října.

Devět předních tuzemských nakladatelství totiž v tento den na pulty knihkupců uvede své podzimní novinky - například nový titul od Umberta Eka, Petry Soukupové či Tomáše Halíka. Do nového projektu, který inicioval knižní distributor Kosmas, se zapojilo například nakladatelství Argo, Academia či Host. Společně na trh uvedou deset nových knih napříč literárními žánry. "Vedle sebe se tak představí nový historický román, román pro ženy, severská detektivka nebo kniha pro děti," uvedla za pořadatele Johana Turnerová.

Organizátoři akce se nechali inspirovat ve Velké Británii, kde má knižní "super Thursday" (neboli Super čtvrtek) dlouhou tradici. "Každý rok tam první čtvrtek v říjnu v jeden den vychází množství zajímavých novinek od populárních autorů. O události, která je symbolickým startem podzimní knižní sezony, pak referuje většina ostrovních médií. Díky tomu čtenáři získají přehled o tom nejzajímavějším, co před Vánocemi nabízí knižní trh, a pochopitelně se to odrazí na růstu návštěvnosti knihkupectví," vysvětluje obchodní ředitel knihkupectví Kosmas Josef Žák. Dodal, že obdobnou tradici by zúčastnění chtěli vytvořit i v České republice.


Čtenáři získají přehled o tom nejzajímavějším, co před Vánocemi nabízí knižní trh.
Josef Žák
ředitel Kosmas