Bílý heterosexuální muž na tom ještě není tak špatně, jak se říkává. Tedy alespoň, co se české literatury týče. Příští čtvrtek 22. září totiž bude vyhlášena Magnesia Litera Kniha desetiletí a jejím autorem bude s největší pravděpodobností právě bílý heterosexuální muž. V šestici nominovaných je totiž jediná žena - Bohumila Grögerová díky básnické skladbě Rukopis, jež se v roce 2009 stala Knihou roku Magnesia Litera. Daleko větší šanci však asi mají romány - Zatím dobrý Jana Nováka, které se stalo Knihou roku Magnesia Litera v roce 2005, Zvlčení Antonína Bajaji ověnčené Literou za prózu v roce 2004 či totéž ocenění o pět let později získavší Cesty na Sibiř Martina Ryšavého. Ivan Klíma se pak do finálového výběru dostal díky pamětem Moje šílené století, které si vloni odnesly Literu za literaturu faktu, a Jan Balabán in memoriam prostřednictvím povídkové knihy Možná že odcházíme, jež má Literu za prózu za rok 2005.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.