Většina domácích podílových fondů investorům letos prodělává, a to kvůli propadu akciových trhů v posledních dvou měsících. Ve ztrátě jsou všechny akciové fondy, z nichž některé jsou v minusu až o desítky procent, a většina smíšených fondů. U dluhopisů je to půl na půl, výnosy řady z nich přesáhly pět procent. Nepatrné zisky do jednoho procenta vykázaly fondy peněžního trhu. ČTK to zjistila z databáze serveru iFondy.cz k 27. září 2011.

"Události posledních dvou měsíců velmi dramaticky ovlivnily vnímání mnohých investorů a výrazně se promítly do výkonností všech typů fondů v letošním roce. Prakticky vše otočily úplně naopak," řekl jednatel KZ Finance Miroslav Frajt. Šlo hlavně o zostřující se situaci okolo řeckého dluhu i dluhů dalších zemí, snížení ratingu USA či nižší odhady růstu americké a německé ekonomiky.

"Tyto a další zprávy způsobily 'výplach' akciových trhů, přesun prostředků do dluhopisů, posilování dolaru vůči euru i dalším měnám a růst ceny zlata," dodal.

U fondů peněžního trhu může být rok 2011 považován za docela klidné období, když si téměř všechny fondy uchovaly kladnou výkonnost a ty nejlepší fondy této kategorie si připsaly něco málo přes jedno procento. Fondům částečně pomohl růst cen českých dluhopisů v posledních měsících.

Dluhopisové fondy jsou podle Frajta důkazem toho, že i ve špatných časech je možné dosáhnout velkých zisků. Přesun prostředků z rizikovějších aktiv do bezpečnějších státních dluhopisů a lepší rating ČR se odrazily na zajímavém zhodnocení dluhopisových fondů zaměřených na bonitnější dluhopisy. Výnosy nad pět procent za necelých devět měsíců, kterými se může pochlubit hned pět korunových dluhopisových fondů, jsou odměnou za důvěru investorů v tyto konzervativnější investice.

U akciových fondů se naplno projevil výprodej akcií po zveřejněných zprávách, upozornil Frajt. Jejich zisky z první poloviny roku tak vzaly rychle za své a všechny korunové fondy se od začátku roku dostaly do červených čísel. Zatím nejlépe si letos vedou defenzivnější akciové fondy, tedy ty zaměřené například na sektor farmaceutický či telekomunikace, či globálně zaměřené fondy. Výkonnost těchto fondů se od začátku roku pohybuje od minus jednoho do minus deseti procent. Nejhůře si pak vedly fondy, které jsou zaměřené na rozvíjející se trhy, a především ty, jež mají ve svých portfoliích výraznější zastoupení finančních titulů.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním pololetí o 3,5 miliardy Kč na 244 miliard korun. V samotném druhém čtvrtletí se snížil o dvě miliardy Kč.


Výnosy fondů k 27. 9. (%)

Akciové

-20,7 loni celý rok +12,3


Smíšené

-6,7 loni +5,5%


Dluhopisové

+0,2 loni +3,5


Fondy peněžního trhu +0,5 (+0,9)