Za zneužívání pravomoci a korupci má jít na čtyři roky do vězení bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák. Okresní soud v Liberci tak včerejším verdiktem potvrdil podezření, že si řekl o úplatek 250 tisíc od firmy Mapro, která měla v Libereckém kraji instalovat radary u škol. "Ať tobě někde na účet složí dvě stě padesát tisíc, vole," řekl Dvořák podle policejních odposlechů podnikateli Janu Ruczovi

Právě podle odposlechů hrál bývalý policejní šéf aktivní roli i ve snaze smazat dopravní přestupek hejtmanova náměstka Martina Seppa (ČSSD). V tom mu pomohl tehdejší šéf dopravního inspektorátu Miroslav Valášek, který nechal záznam zařadit mezi nečitelné. "Je to zjevné propojení policie a politiků," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Richard Skýba, který Valáškovi uložil trest deseti měsíců vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku.

Podmíněný trest dostal také bývalý vedoucí oddělení obecné kriminality v Liberci Miroslav Kučera. Ten podle soudu pro Dvořáka zjišťoval, komu patří telefonní čísla. A to i přesto, že věděl, že je to k soukromým účelům. "Policie není k tomu, aby prováděla soukromý servis politickým stranám. A policie neslouží k tomu, aby se lidé obohacovali. Zvlášť, když si na auta napíšou Pomáhat a chránit," prohlásil soudce. Konkrétně podle něj Dvořák mezi lety 2004 až 2008 používal služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu piva nebo například stavebního materiálu. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využíval i při stavebních pracích na svém domě. Kromě toho si podle soudu bývalý policejní šéf ponechal stotisícový sponzorský dar, který měla dostat liberecká pobočka mezinárodního policejního sdružení IPA.

Sám Dvořák na vyhlášení rozsudku, který je zatím nepravomocný, nepřišel. Rozeslal však médiím prohlášení, v němž si postěžoval, že soud nevyslechl všechny navržené svědky a neprostudoval veškeré písemnosti. "Nikdo je nečetl," uvedl Dvořák.

 


ODSOUZENÝ
Bývalý šéf liberecké policie má jít do vězení.
FOTO: ČTK