Každý zaměstnavatel nad 25 zaměstnanců má povinnost zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením (OZP). Pokud je nezaměstnává, má povinnost odebírat výrobky či služby od zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením. Může také těmto firmám zadávat zakázky nebo odebírat výrobky z chráněného trhu práce.

Se změnou Zákona o zaměstnanosti dochází k výraznému omezení v poskytování náhradního plnění. Zaměstnavatel s více než 50 % OZP bude moci poskytnout náhradní plnění v maximální výši 800 000 Kč na jednoho zaměstnance OZP (při plném úvazku). Kvůli tomu řada firem od ledna 2012 nebude moci využívat možnosti řešení náhradního plnění se společnostmi, se kterými ho dosud řešila. Bude muset najít nové možnosti náhradního plnění.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se