Stěhování úředníků z bruselské Agentury pro evropský globální navigační a družicový systém (GSA) do Prahy ještě stále není jisté. Pokud by měla část Galilea přijít do Česka v příštím roce, ředitel agentury Carlo des Dorides to musí nejpozději během měsíce oznámit zaměstnancům a následně vypovědět nájem budovy v Bruselu. Odklad stěhování o další rok by podle informací HN mohl znamenat, že už na něj nikdy nedojde.

"Teď se samozřejmě bude hrát vysoká politika. Česká republika si nemůže dovolit něco nesplnit, aby Evropa řekla: jo, oni to nesplnili, tak my tam nepůjdeme. Na druhé straně Evropa taky nechce mít toho černého Petra. Já jsem pevně přesvědčen, že se dohodneme tak, aby pan Carlo des Dorides do konce roku mohl říci ano, my se stěhujeme," řekl HN vládní zmocněnec pro systém Galileo Karel Dobeš. Vedení agentury GSA však včera na dotazy HN ohledně přesunu do Prahy neodpovědělo.

Zatím formálně platí rozhodnutí z prosince minulého roku. Podle něj se má Praha stát administrativním sídlem satelitního navigačního systému Galileo. Do této obdoby amerického systému GPS Evropa investuje kolem 5,5 miliardy eur.

Bez ohledu na oznámení či neoznámení termínu stěhování z Bruselu se již nyní přesun evropských úředníků komplikuje.

V lednu se hovořilo o stěhování ještě během letošního roku. Podle zmocněnce Dobeše to platilo pro čistě úřednickou část agentury, která má z Prahy zajišťovat například marketing, PR nebo certifikace vznikajícího systému Galileo. "My jsme říkali, že pokud GSA bude potřebovat jenom kanceláře, může se přestěhovat okamžitě. Jenže se ukázalo, že komise dala na GSA zvláštní úkoly - konkrétně řízení bezpečnostních monitorovacích středisek, která pracují v režimu utajované. To jsou přesně věci, které musíme řešit," vysvětluje Dobeš.

Jedno ze tří pater bývalé budovy České konsolidační agentury v pražských Holešovicích se tak musí do konce března přebudovat, aby odolalo například i nejsofistikovanějším způsobům odposlechů. Úpravy má provádět tuzemská firma s bezpečnostní prověrkou. "Nesmím mluvit o tom, jaká bezpečnostní opatření se tam dělají. Výběrové řízení běží do konce listopadu a úpravy financujeme my," upřesnil Dobeš. Ještě letos v lednu přitom česká strana tvrdila, že se do budovy nebude muset investovat.

Úpravy budovy ale nejsou jedinou viditelnou komplikací stěhování. Čtyřiceti evropským úředníkům chybí v Praze také Evropská škola pro děti, na kterou jsou zvyklí z Bruselu. A kvůli zvláštnímu přepočtu by jim platy klesly zhruba o 16 procent. Podle informací HN hrozí, že i proto se bude stěhování rok co rok odkládat. To ale česká strana odmítá. "Je tady politické rozhodnutí a generální ředitel musí taky plnit svůj džob. Komise si musí uvědomit, že Česko má díky rozhodnutí rady na to nárok, a nějak si to musí zařídit. Evropa by nám musela politicky vysvětlit, proč se agentura nestěhuje," reagoval zmocněnec Dobeš.


Komise si musí uvědomit, že Česko na to má nárok, a nějak si to musí zařídit. Evropa by musela politicky vysvětlit, proč se agentura nestěhuje.
Karel Dobeš
vládní zmocněnec pro GalileoSÍDLO GALILEA
Pražský úřad evropského satelitního navigačního systému Galileo má sídlit v jednom patře bývalé České konsolidační agentury v pražských Holešovicích, nedaleko metra Vltavská.
FOTO: ARCHIV HN