Soudržnost měnových unií dostane jednou za čas pořádně zabrat a nyní je právě ta doba. V minulosti jsme viděli rozpad fixních kurzů či celých systémů, měnové odluky apod. Takže by nešlo o nic tak nového, i když velikost důsledků těžko dopočítat.

Podívejme se na některé statistiky: Nejvýkonnější stát měnové unie vykazuje HDP na hlavu ve výši 350 % průměru. Budiž, jde o velmi malý stát. Z těch větších se ale najdou zástupci s hodnotami kolem 140 %. Naopak stát, který je na tom nejhůře, vykazuje necelých 70 % průměrného HDP na hlavu. Unie je nesourodá i co do tempa růstu. Vidíme na jedné straně růst HDP přesahující 7 %, na druhé straně poklesy do půl procenta. Průměr přitom činí 2,5 procenta. Rozptyl nezaměstnanosti je od slušných 3,5 % až k 13,4 %. U tolik zmiňovaných veřejných financí je též situace neslavná, blok loni vykázal schodek 8,4 % HDP a dluh přesáhl 94 % HDP. Takový celek přece nemůže být dlouhodobě stabilní, příliš velké rozdíly vedou k divergenci. To nám říká jak zdravý rozum, tak teorie optimálních měnových zón. Nějaký čas může podobný blok přežít vcelku. Přečká ale jen menší nepřízně osudu, vážnější šok ho přece musí rozložit. Nebo ne?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.