Odboráři Státní opery Praha chystají dnes stávku na protest proti sloučení s operou Národního divadla (ND), plánovanému od 1. ledna. Má se do ní zapojit orchestr, balet i sbor Státní opery a řada dalších profesí. Diváci tak přijdou o dnešní představení Donizettiho Lucie z Lammermooru, řekl předseda základní operní odborové organizace Miroslav Svoboda. Organizátoři stávky zaslali dopis se svými požadavky řediteli ND Ondřeji Černému.

Stávka, která se bude vztahovat na zkoušky i představení, se podle organizátorů může protáhnout do pátku. Ohrožena tak je čtvrteční Dvořákova Rusalka a páteční představení Verdiho opery La traviata.

"První den stávky bude určitě. Dále záleží na postoji vedení Národního divadla, kterému jsme zaslali návrhy, za jakých podmínek bychom protest zkrátili, aby diváci nebyli tolik poškozeni," uvedl Svoboda.

Stávka bude zahájena dnes dopoledne na prostranství před vchodem do provozní budovy.

V dopise adresovaném řediteli Černému odboráři žádají samostatný rozpočet pro Státní operu v rámci ND, samostatné vedení opery a možnost podílet se na výběrů šéfů, zachování samostatných souborů orchestru, sboru a baletu Státní opery, vydání nových platových výměrů a umožnění návratu zaměstnanců, kteří dostali výpověď k 31. prosinci.


První den stávky bude určitě. Dále záleží na vedení Národního divadla, za jakých podmínek bychom protest zkrátili.
Miroslav Svoboda
Odborář