KDYŽ SE SPIKNOU CHLÍVEGH A OLD ŠPAJZ

František Hrubín nemohl tušit, že po pětašedesáti letech bude největším trhákem jeho poetického časopisu Mateřídouška jezevčík Vrťapka, procvičující se školáky logiku. Důvtipný komisař z Ratlíkova řeší únosy i krádeže nehledě na poměry poškozeného, stojí tlapkami pevně na zemi a nerozhodí ho ani pach deodorantu značky Old Špajz. Nové případy z alternativní současnosti, v níž čelí třeba úkladům Michala Chlívegha, nám předkládá v několika úrovních. Vedle monstrpátrání po zaběhlých blechách a vedle luštitelských dvoustran se čtveřicí podezřelých dojde i na komiksy Ă la detektiv Štika, což byl Vrťapkův předchůdce oblíbený mezi dnešními rodiči.

Pavla a Tomáš Etrychovi

Komisař Vrťapka - Sebrané spisy 3
(ilustroval Petr Morkes)
Mladá fronta 2011, 112 stran

Tenkrát na jihu za Rožmberků

Z nepřeberného množství obrázkových publikací "rožmberského roku" vyniká obsáhlá monografie, založená na důkladném studiu písemných a hmotných pramenů jihočeské provenience třináctého až počátku šestnáctého století. Autoři v ní položili důraz na poznání dvorského způsobu života několika generací Rožmberků, opírajícím se o dobře fungující správu rozsáhlého šlechtického dominia, jehož výnosy umožňovaly vladařům rodu uskutečňovat rozsáhlý mecenát. Spolu s tím se jim pak podařilo přímo novátorsky osvětlit funkci kostela a farnosti jako živého sociokulturního prostoru nejen ve městech, ale i na středověkém venkově.

R. Šimůnek a R. Lavička

Páni z Rožmberka 1250-1520. Jižní Čechy ve středověku
Veduta, České Budějovice 2011


MEDITACE V POSLEDNÍCH HODINÁCH ŽIVOTA

Prvotina do té doby neznámého Paula Hardinga získala v roce 2005 překvapivě Pulitzerovu cenu a nyní vychází v českém překladu. Čtenáře zavádí na severovýchodní pobřeží Spojených států a předkládá mu zvláštní meditaci o životě, čase, paměti, ale též pozoruhodnou rodinnou ságu, jejímž vyzněním je neuchopitelnost lidského života. Hlavní hrdina a vypravěč George Crosby je nadšený hodinář, který dokáže opravit lecjaký strojek, ovšem čas, který mu byl vyměřen, zastavit nedokáže. Zbývá mu posledních několik hodin a ty využívá k filozofujícímu zamyšlení nad životem, krajinou, v níž vyrostl, ale též nad rodinnou historií.

Paul Harding

Tuláci (Přeložila Zuzana Mayerová)
Odeon 2011, 168 stran


Středověká vzdělanost jako výzva

V časech, kdy univerzitní vzdělání ztrácí na kreditu a kdy místo o vědění jde pouze o statistické navyšování počtu vysokoškolsky "vzdělané" populace, představuje vydání knihy Učitelé a žáci ve středověku skutečný návrat ke kořenům. Dva francouzští medievisté Pierre Riché a Jacques Verger vyprávějí příběh, v němž se z pozdně antického dědictví v rámci intelektuální renesance dvanáctého století zrodila ve Francii a v Anglii idea univerzity jako nezávislého a pro středověk cizorodého společenství osob, které touží po poznání a které ho chtějí prostřednictvím lekcí a cvičení předávat žákům, již by měli předčit své učitele.

Pierre Riché a Jacques Verger

Učitelé a žáci ve středověku (Přeložili Irena
a Bořek Neškudlovi)
Vyšehrad, Praha 2011

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist