Je nás víc, jsme starší, jsme vzdělanější. Na první pohled přináší výsledky sčítání lidu většinou dobré zprávy. Jenže proměna, kterou Česko za poslední léta prošlo, ve skutečnosti až tak jednoznačně pozitivní není.

Tedy: v Česku žije nejvíc lidí od konce druhé světové války, jsou však výrazně starší. Silné poválečné ročníky odešly do důchodu a počet seniorů starších 65 let se oproti sčítání v roce 1961 téměř zdvojnásobil. To je jistě dobré vysvědčení pro zdravotníky, ale noční můra pro architekty důchodového systému. Tím spíš, že dětí do 14 let je v Česku o třetinu méně než před padesáti lety.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se