Petr Nečas, předseda vlády
1. Bohdan Pomahač.
Ve svém oboru dosáhl světové špičky. Excelentní lékař, na něhož můžeme být právem pyšní.
2. Miroslav Singer.
V dobách ekonomických problémů celého Západu přispívá ke stabilitě českého bankovního systému a celé ekonomiky.
3. Petra Kvitová.
Za vůli a vytrvalost, které předvedla na tenisovém Wimbledonu a při utkáních Fed Cupu. Díky jejímu úsilí a talentu se může Česká republika po třinácti letech opět pyšnit vítězem dvouhry nejslavnějšího tenisového turnaje světa. Přispěla i k triumfu našich tenistek na loňském Fed Cupu.
Leoš Heger, ministr zdravotnictví
1. Dominik Duka.
Jedná se o osobnost renesančního typu, která výrazně přibližuje církevní život současné době a která má mimořádnou zásluhu na otevření dalšího kola projednávání církevních restitucí.
2. Petra Kvitová.
Skvělá kaskáda sportovních úspěchů je u ní provázena skromností a přirozeností, které jí zůstaly i v čele světového ženského tenisu.
3. Radim Jančura.
Projevil mimořádnou podnikatelskou odvahu vstoupit do konkurenčního boje s ČD. Vedle toho přidávám své osobní nominace:
1. Šimon Pánek.
Vybudoval organizaci Člověk v tísni, která se stala nevládní strukturou světového významu.
2. Ctirad Mašín.
Skupina bratří Mašínů svojí odbojovou činností zůstane v české historii mezi osobnostmi typu Albrechta z Valdštejna, které svými hrdinskými činy, ale zároveň i lidským neštěstím, které je provázelo, budou navždy názorově rozdělovat historiky i občanskou veřejnost.
Jan Kubice, ministr vnitra
1. Bohdan Pomahač.
Lékař v absolutní světové špičce - pílí a talentem dokázal neuvěřitelné věci.
2. Tomáš Čupr
(majitel a zakladatel webu Slevomat.cz). V nelehké době vymyslel a provozuje poctivý server, který mnoha lidem zpřístupní to, na co by třeba za normálních okolností neměli dost prostředků.
3. Václav Kadrnka.
Režisér filmu Osmdesát dopisů, který byl úspěšný na festivalech, přitom jej režisér financoval rozpočtem 3 miliony zcela z vlastních zdrojů po odmítnutí podpory státního fondu pro rozvoj kinematografie - za odvahu a vytrvalost, se kterými své dílo zrealizoval i bez státní podpory.
Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti
1. Meda Mládková.
Dlouhodobě v zahraničí podporuje českou kulturu. Letos darovala svou celoživotní uměleckou sbírku české nadaci, a tedy i českému národu.
2. Bohdan Pomahač.
Obdivuji každého Čecha, který se díky svým odborným znalostem a schopnostem dokáže prosadit v zahraničí. Pan doktor Pomahač svou záslužnou prací mění k lepšímu životy svých pacientů a šíří dobrou pověst českých lékařů.
3. Pavel Vrba.
Trenér fotbalové Plzně dosáhl s hráči výborných výsledků a důstojně v Evropě reprezentoval nejen město Plzeň, ale celou naši zem.
Alexandr Vondra, ministr obrany
1. Ivan Martin Jirous.
Je to pro mne stejné, jako by zemřel Karel Hynek Mácha.
2. Bohdan Pomahač.
Celý svět si díky jeho transplantacím znovu uvědomil, že v ČR rostou opravdové lékařské kapacity.
3. Petra Kvitová.
Zakončila famózní sezónu na druhém místě světového žebříčku, je uznávaná fanoušky i soupeřkami - a co je hlavní, sláva jí nezamotala hlavu.
Josef Cupka, insolvenční správce Sazky
1. Aleš Hušák.
Jednoznačně mu patří prvenství v této anketě. Jeho osoba je důkazem toho, že se dá přivést ke krachu i monopolní loterijní společnost s obratem několika miliard korun ročně. V Sazce dokázal vytvořit stát ve státě, který díky absolutní absenci kontroly ze strany akcionářů přivedl až do insolvence a následně do konkurzu. A to jen díky svému megalomanství a totální ztrátě plachosti. Zcela překvapivá byla také jeho jistota, že o pozici šéfa loterijní firmy nemůže přijít. Bojoval do poslední chvíle, i když věděl, že je firma v soudem potvrzeném konkurzu, a ani ve své supersmlouvě nepočítal s odchodem. Na jedné straně v ní měl zakotvené detailně až téměř korunové položky, na straně druhé v ní nevyužil neomezenou možnost excelentního zlatého padáku, přestože si ji sám podepisoval.
2. Jaromír Jágr.
Druhá příčka patří nejslavnějšímu českému hokejistovi všech dob. Měl jsem možnost se s ním osobně seznámit díky spolupráci na reklamní kampani Sazky. Je to výjimečný člověk. Byl jsem mile překvapen, jak obrovský má nadhled a smysl pro humor. Obdivuji jeho přístup k hokeji, který je pro něj vším, a pozoruji jeho návrat do NHL s velkým respektem. Za jeho výkony, kterými konkuruje podstatně mladším hokejistům, stojí absolutní disciplína a tvrdý trénink.
3. Václav Klaus.
Třetí příčka patří podle mého názoru českému prezidentovi. Vždy mi byly sympatické jeho ekonomické názory a jeho protievropský pohled. Nyní se potvrzuje, že právě jeho prognózy, kterými ostře kritizoval politiku EU, mají své opodstatnění. Klaus si za těmito názory stál vždy - i když byl právě kvůli své vyhrazenosti trnem v oku mnohým ekonomickým expertům.
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
1. Bohuslav Svoboda.
Za nečekaný projev výrazného politického talentu. Doufám, že pod jeho vedením Praha ušetří dostatek financí na stavbu nových architektonicky zajímavých staveb, které mi umožní se za její moderní podobu přestat stydět.
2. Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce, do kterého vkládám velké naděje, které, doufám, nezklame. Špatná vymahatelnost práva se totiž začíná stávat významnou překážkou dalšího rozvoje české ekonomiky. Mnoho podniků kvůli ní opouští Českou republiku a nové se bojí přijít.
3. Můj oblíbený bar Bluelight.
Za to, že mi umožňuje zapomenout na každodenní strasti života.
Kristina Červenková, finanční ředitelka ArcelorMittal Ostrava
1. Petra Kvitová.
Mimořádná osobnost, úspěch mezinárodního rozsahu. Významné zviditelnění naší země, zcela výjimečné úspěchy v jednom roce.
2. Radim Jančura.
Oceňuji odvahu bojovat s naší byrokracií a státním molochem, i železnice potřebuje konkurenci. Myslím, že to dělá velmi dobře.
3. Miroslav Singer.
Osobnost, za kterou vnímám stabilitu, korektnost, snahu komunikovat s byznysem více, než bylo dříve v ČNB zvykem.
Jan Spáčil, advokát, Ambruz & Dark / Deloitte Legal
1. Bohdan Pomahač.
Příklad pro všechny, že když něčeho opravdu chcete dosáhnout, je to jen na vás, přestože nejste ze Spojených států, ale z České republiky. Jen je třeba věřit, jít do toho naplno a být připraven hodně investovat či obětovat.
2. Jaromír Jágr.
Minimálně mé generaci blížících se čtyřicátníků ukazuje, že zažitá věková tabu neplatí, přitom v jeho případě nejde o žádný křečovitý pokus o dlouhověkost. Hokejem jako svou profesí se očividně baví a má pro něj stále zaujetí. Přes své vtípky a legrácky je příkladem zodpovědnosti a píle pro mladé. Super kombinace.
3. Bohuslav Svoboda.
Zde je volba poplatná aktuálnímu vývoji, ještě před časem bych pana doktora nenominoval. Nicméně i on si jako oba předchozí nominovaní dokázal jít za svým a prosadit si to. Je však otázkou, zda nezůstane pouze spíše osobností měsíce a zda udrží své postavení osobnosti v pozitivním slova smyslu.
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
1. Bohdan Pomahač.
Dělá Česku opravdu skvělou reklamu, dokázal se prosadit tvrdou prací ve velmi konkurenčním prostředí americké medicíny, je to uznávaná světová kapacita, řada zákroků týmu pod jeho vedením hraničí se zázrakem. A navíc zůstává lidský, má chuť pomáhat (nomen omen, že?) i v takřka beznadějných situacích. A ukazuje, že těch opravdu beznadějných může být daleko méně, než bychom si mysleli. Což je povzbuzením i v docela jiných oblastech našeho každodenního života.
2. Karel Janeček.
Místo velkých slov se snaží s korupcí, zejména tou opravdu zlou, která stále nepokrytěji útočí na veřejné rozpočty, bojovat konkrétními kroky a činy. A nemusel by, je úspěšný ve své profesi a mohlo by se zdát, že to nemá zapotřebí...
3. Dominik Duka.
Ani ne kvůli církevním restitucím, spíš proto, že se snaží církev přiblížit dnešnímu světu a lidem. Stále více jich potřebuje oporu a hledat ji v církvi je jedna z těch lepších variant... K tomu je zapotřebí, aby církev dokázala mluvit jazykem našeho každodenního života, zabývala se problémy, které nás pálí, a přitom nevzdala prosazování hodnot a úcty k řádu, který dělá civilizaci civilizací. Tady odvádí Dominik Duka opravdu velký kus práce.
Petr Fejk, bývalý ředitel pražské zoo
1. Petra Kvitová.
Během jediného roku se dostala na samou špici elitního a po celém světě sledovaného sportu. To je úspěch, který se v této malé zemi přihodí jen výjimečně.
2. Radim Jančura.
Přestože jsem krátký čas pracoval pro České dráhy, pan Jančura má můj respekt za to, že dokázal dostat na koleje relevantní konkurenci a přispět tak k posunu úrovně cestování v Česku.
3. Jaromír Jágr.
Pro něho mám už léta slabost. Vyzrál ve vyrovnanou osobnost, která je ve světě sportu ojedinělá. Letos smekám před jeho sympatickým comebackem do NHL a podporou kladenského hokeje. Je to jedna z nejlepších "značek", které v současnosti máme.
Jacques Rupnik, politolog
1. Ivan M. Jirous.
Svobodný a nezkrotitelný duch českého hudebního undergroundu, ale také originální básník.
2. Petra Kvitová.
Wimbledon, Masters, Fed Cup - to je hodně na jednu tenisovou kariéru, natož na jeden rok!
3. Jiří Gruša.
Spisovatel, disident, diplomat... tak se obvykle píší nekrology. Jenže u J. G. je vždy třeba dodat něco víc: spisovatel, který se sám nazýval "mistrem nedopsaných knih"; disident mezi disidenty, který nepatřil k žádné skupině či klanu; diplomat "na volné noze", který mluvil přesně, trefně a často nediplomaticky zvlášť o vlastní zemi a jejím vztahu k západnímu sousedovi.
Edvard Outrata, bývalý předseda ČSÚ a místopředseda Senátu
1. Bohuslav Svoboda.
Nejviditelněji ovlivnil život v České republice tím, že se akcí neočekávaně efektivní pokusil zvrátit dlouhotrvající trend k politickému cynismu a že se mu to snad (zatím) skutečně daří. Tím popírá ustálený názor, že se s těmito záležitostmi nedá nic dělat. Podaří-li se to, bude to mít výrazný vliv na život v republice v budoucnosti. Rozhodující pro pořadí (proti 3.) je viditelnost této akce.
2. Bohdan Pomahač.
Snad nejviditelněji v roce 2011 přispěl k pověsti země ve světě.
3. Petr Nečas.
Virtuózním slalomem mezi petardami v minovém poli se mu (zatím) daří vytvářet prostor pro lidi, kteří se v boji s cynismem snaží drobnou prací budovat právní stát. Činí tak v nebezpečném prostředí a za velmi špatného ekonomického počasí. Možná, že v budoucnosti zpětně a z delší perspektivy se právě rok 2011 ukáže být v tomto směru rozhodujícím pro efektivnost jeho počínání. Doufám, že se v něm nezklameme.
Miloš Čermák, novinář a komentátor Reflex
1. Radim Jančura.
Je pro mě prototypem kladného hrdiny českého kapitalismu. Jeden z těch, kteří jsou schopni vrátit slovu podnikatel původní, neurážlivý obsah. Optimisticky věřím, že podnikatelů jako on je hodně, pravděpodobně většina, ale my vidíme jen ty šíbry, kteří se prošplhali nahoru a prolnuli se s částí politiků a státní správy. Jančura mezi nimi působí jako bílá vrána. Je nepochybně komplikovaná osobnost, nechtěl bych být jeho podřízeným, ale obdivuji jeho energii a tah na bránu. Letos ho vidím jako osobnost roku proto, že spustil rychlíkovou linku do Ostravy a začal reálně konkurovat ČD.
2. Bohdan Pomahač.
Důkaz toho, že když člověk jde za svým snem, tak ho dosáhne. Jeho příběh je taková česká americká pohádka.
3. Jan Veselý.
V seznamu nominací nebyl, ale jeho šesté místo v draftu do NBA je ohromný úspěch, který jsme v Česku úplně neocenili. Vidím ho výš než pochopitelně oslnivé výsledky Petry Kvitové - asi proto, že osobně dávám basketbalu přednost, a také proto, že skvělých tenistů ve světové špičce jsme měli celou řadu, ale na českou hvězdu v NBA ještě čekáme.
Ladislav Tajovský, přednášející na VŠE
1. Miroslav Singer.
Za to, jak otevřeně a uměřeně zároveň prezentuje své názory i v čele instituce, o jejíž nezbytnosti asi právě on nebude úplně skálopevně přesvědčen. A jak osobním příkladem dokázal, že diety mohou fungovat - a nejde o ty rozpočtové.
2. Petra Kvitová.
Za to, že při jejím sledování běhá mráz po zádech i těm, kteří tenisovou raketu znají jen z výloh sportovních obchodů. Že dokáže v cizím člověku vyvolat pocit upřímné radosti z toho, že se jí daří to, co ji baví. A že zároveň dává věrohodně najevo, jak ví, že tenis není nejdůležitější věc na světě.
3. Radek John.
Za to, jak snad i ty největší pochybovače přesvědčil, že významnou celebritou i vrcholným politikem se může stát jedinec s tak naprostou absencí soudnosti a jakéhokoliv názoru.
Martina Březinová, generální ředitelka Sodexho
1. Bohdan Pomahač.
Muž, který dokáže "zázraky" a vrací lidi zpátky do života. Je to muž, který je ve světové medicíně zcela zaslouženě pojem.
2. Petra Kvitová.
Mladá dáma, která vrátila Česko na tenisový Olymp a grácie ji neopouští ani mimo kurt.
3. Zdeněk Miler a Krteček.
Dvojice, jejíž sláva se loni dotkla hvězd a provázela dětstvím několik generací.
Peter Morvay, komentátor slovenského deníku SME
1. Bohuslav Svoboda.
Za způsob, jakým se politický nováček vypořádal s pražskou chobotnicí - mafiánským propletencem místních špiček ODS a ČSSD, jedním se symbolů korupce v Čechách.
2. Jan Kubice.
Za naději, že konečně zfunkční českou policii i pro šetření politické korupce a zločinnosti prorostlé s politikou. Stejně jako v případě pana Svobody je to však tak trochu hlas naslepo, oba jsou spíše příslibem možných nových časů, než že by pro ně už tak mnoho vykonali. Lze zatím jenom doufat, že pan Kubice nakonec nebude podobným zklamáním, jako byl například jeho kolega z disentu a předchůdce ve funkci František Bublan.
3. René Mandys
v rámci kategorie "životní příběh s podstatnou zápletkou v roce 2011" bych hlasoval za zahradníka René Mandyse z Dolní Olešnice na Trutnovsku, který čelí teroru svého souseda, ruského podnikatele Alexeje Zacharovova, protože mu odmítl prodat svůj pozemek. Dobrý příklad nemohoucnosti českých úřadů při vymáhání zákona, nerovnosti před zákonem a pravděpodobně i korupce. Čili přesně toho, s čím by měli pánové na prvních dvou místech pohnout.
Ivan Pilip, ekonom bývalý ministr
1. Jiří Gruša.
Loni nás bohužel opustil. Muž, který svým literárním dílem, vzdělanostním rozhledem i mezinárodním respektem široce přesáhl rodnou zemi. Přesto si k ní udržel pevnou vazbu, což mu ale nebránilo v tom, aby zpochybňoval pevnost různých tradičních vnímání našich dějin a našeho pohledu na svět kolem nás. V poslední česky vydané knize Beneš jako Rakušan potvrdil, že skutečný vztah k národu má především ten, kdo dokáže vidět a přiznat jeho slabosti a také ten, kdo dokáže vyhlédnout ze svého dvorku, aniž by ho přestal mít rád. Bude České republice chybět.
2. Bohdan Pomahač.
Spojení amerického snu s českým. Americký v tom, že jeho aktér přichází do Ameriky s málem a od tvrdých začátků se propracuje až na úplnou špičku. Český sen proto, že odejde ze země, aby jinde dosáhl toho, co tady z objektivních důvodů dosáhnout nemohl, ale přitom stále zůstává součástí své země a hlásí se k tomu, odkud vyšel. K tomu přidejte skromný projev a aktivitu v oboru, který je svou podstatou lidem přínosný a optimistický.
3. Petra Kvitová.
Mám moc rád hokej, i když neskáču, když národní tým vyhrává. Moc mne ale těší, když tým jako celek i jeho jednotlivci dokáží, že se v tomto náročném sportu dokáží dostat na špici. V tenise je to přitom ještě těžší - konkurence zemí početnější a proti soupeři stojí každý hráč úplně sám.
David Marek, analytik Patria Finance
1. Karel Janeček.
V oblasti finančních trhů prozatím jediný z ČR, kdo se dokázal prosadit v globálním měřítku. Velmi si cením také jeho odvahy angažovat se v tažení proti korupci.
2. Stanislav Bernard.
Kromě toho, že jeho pivovar vaří výtečné pivo, patří uznání jeho dlouhodobému tažení proti korupci a hloupostem v české politice.
3. Tomáš Klus.
Dobrá hudba, skvělé texty. Pro mě jednoznačně osobnost loňského roku na hudební scéně.
Dalibor Dědek, ředitel Jablotron
1. Václav Klaus.
Neblahá propagace arogance a sobeckosti. Video z Chile znají díky internetu skutečně všude. (Při prodeji alarmů jsme tuto skutečnost využili v průpovídce: Alarmy
z Česka musí být nejlepší, tam krade i prezident...)
2. Miroslav Kalousek.
Profesionál, který se snaží prosazovat zdravé hospodářské myšlení.
3. Karel Janeček.
Zásadový člověk, který se nebojí postavit té nejostřejší konkurenci.
Video s tím, jak Václav Klaus otočil v Chile pero, znají díky internetu skutečně všude. Při prodeji alarmů jsme tuto skutečnost využili v průpovídce: Alarmy z Česka musí být nejlepší, tam krade i prezident...
Dalibor Dědek
ředitel výrobce alarmů Jablotron
U mě vítězí Radim Jančura, který je prototypem kladného hrdiny českého kapitalismu
Miloš Čermák,
novinář
Prvenství v této ankete jednoznačně patří Aleši Hušákovi. Jeho osoba je důkazem toho, že se dá přivést ke krachu i monopolní loterijní společnost s obratem několika miliard korun ročně.
JOSEF CUPKA
Insolvenční správce Sazky
Majitel a zakladatel webu Slevomat.cz Tomáš Čupr v nelehké době vymyslel a provozuje poctivý server, který mnoha lidem zpřístupní to, na co by za normálních okolností neměli dost prostředků.
JAN KUBICE
ministr vnitra
Bohdan Pomahač dělá Česku opravdu skvělou reklamu. Řada zákroků týmu pod jeho vedením hraničí se zázrakem.
Dana Drábová
předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist