Jejich útok zažily arabské vlády, Írán, banky spravující kreditní karty i scientologická církev. Teď se hnutí pod značkou Anonymous, volné společenství hackerů, recesistů a webových aktivistů, nejspíš chystá zasáhnout Facebook. Hlas na nahrávce, podepsané značkou hnutí, oznamuje, že útok proti Facebooku bude "největším internetovým protestem a první oficiální kybernetickou válkou".

Sympatizantům pak mluvčí na videonahrávce popisuje, jak se do akce v sobotu zapojit - stáhnout si program LOIC (Low Orbit Ion Cannon). Ten hackeři užívají k zahlcení napadených serverů, které se pak musejí odpojit.

"Je sice pravda, že Facebook má nejméně 60 tisíc serverů, stále je ale možné ho položit," tvrdí hlas.

Plánovaný útok souvisí s návrhy kontroverzních amerických zákonů proti internetovému pirátství SOPA a PIPA. Proti nim minulý týden protestovala také webová encyklopedie Wikipedia jednodenním odpojením své anglické verze.

Sdružení Anonymous ale ze svého účtu na Twitteru, který užívalo k dřívějším vyjádřením, přípravu útoku na Facebook popřelo. "Musíme znovu říct, že nenapadneme Facebook. Je to další lež masmédií," uvedli hackeři.

Není to poprvé, kdy se taková zpráva objevila. O možném útoku hackerů na Facebook se mluvilo i loni na podzim. Na YouTube se objevilo video, v němž mluvčí hlásící se k Anonymous mluvil o chystaném útoku na tuto sociální síť k 5. listopadu. Nakonec ale hackeři Facebook nenapadli.

Představitelé Facebooku mezitím pro server CNET oznámili, že jsou připraveni na jakýkoli hackerský útok, ať už ze strany Anonymous, nebo někoho jiného.

"Facebook byl vždy odhodlán chránit informace svých zákazníků a bude nadále inovovat a pracovat na obraně těchto dat," uvedla firma ve svém prohlášení.

Sdružení Anonymous tento měsíc vyřadilo z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií v reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů Megaupload.

O víkendu pak hackeři napadli také stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či weby důležitých polských úřadů.

Do širšího povědomí se hnutí dostalo v roce 2003. Členové skupiny se často prezentují s maskou tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guye Fawkese, která je inspirována komiksem V jako Vendeta. Hnutí má i svou vlajku.