Podle Českého statistického úřadu u nás v prvním pololetí loňského roku připadalo na deset svateb devět rozvodů. Vědci z Arizonské univerzity přitom zjistili, že rozvedení mají oproti sezdaným lidem o 23?% větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně.

Čísla o předčasném úmrtí rozvedených vyplynula ze souborné analýzy celkem 32 studií zahrnujících více jak šest a půl milionu dospělých v 11 zemích, které byly publikovány v horizontu 27 let. V každé z nich se přitom dbalo na to, aby byly statisticky vyloučeny další negativní faktory, tedy například věk, kouření nebo nadváha. Studie pak mapovala skutečně pouze ty případy, kde se na předčasném úmrtí podílel rozvod.

Z analýzy vyšlo najevo, že riziko úmrtí je vyšší u rozvedených mužů (31 %) než u žen (18 %). Podle vedoucího výzkumu Davida Sbarry je to nejspíš tím, že ženy více pečují o své zdraví a jsou to právě ony, kdo připomíná manželům návštěvu lékaře nebo je napomínají, aby nejedli příliš tmavého masa. To totiž může zvyšovat riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. David Sbarra však zdůrazňuje, že rozvod automaticky zhoršení zdravotního stavu neznamená (ani že manželství zdravotní stav automaticky zlepšuje). Mnoho studií o rozvedených totiž uvádí, že tři čtvrtiny z nich se znovu ožení nebo vdají a že dlouhodobě se s rozvodem špatně vyrovnává asi jen 10 procent. Tito lidé pak obtížně navazují nový vztah, špatně spí, tloustnou a mají sklony k depresím.

Více informací o rozvodu a zdraví na webové adrese http://bit.ly/w6bXZA