Mezinárodní ratingová agentura Fitch včera splnila to, co slíbila loni v létě. Po dohodě o snížení řeckého dluhu u soukromých věřitelů snížila hodnocení schopnosti Řecka splácet závazky těsně nad úroveň bankrotu. Podle Fitch se jedná o dočasné snížení. Agentura Fitch snížila úvěrovou známku Řecka na C z dosavadního stupně CCC a uvedla, že v nejbližší době čeká u země "s vysokou pravděpodobností" stav technické platební neschopnosti.

Dočasné přeřazení řeckého ratingu do kategorie "omezené" nebo "selektivní" platební neschopnosti nedávno signalizovala i ratingová agentura Standard & Poor's.

Fitch uvedla, že po dokončení výměny dosavadních řeckých dluhopisů za nové o zhruba poloviční nominální hodnotě a s nižšími úroky rating přeřadí do kategorie "omezené platební neschopnosti". Poté udělí Řecku nový rating "na úrovni odpovídající tomu, jak agentura hodnotí strukturu dluhu a úvěrový profil země" v nové situaci.

Řecko chce dokončit výměnu dluhopisů do zhruba 10. března, řekl premiér Lukas Papadimos. Jeho vláda poslala do parlamentu návrh zákona, který k výměně dluhopisů donutí i ty investory, kteří s ní nesouhlasí.


tematický speciál na: http://ihned.cz/Recko