Americká ekonomika musí zrychlit růst, pokud má vytvářet dost pracovních míst nutných k citelnému snížení nezaměstnanosti. Před Národním sdružením podnikových ekonomů (NABE) to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Naznačil, že Fed nechá základní úroky blízko nuly ještě dlouho, žádné třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3) ale neavizoval a příliš s ním nepočítají ani analytici a ekonomové.

Nedávný pokles míry nezaměstnanosti, která se v USA v únoru snížila až na 8,3 procenta, zatímco ještě loni v létě činila 9,1 procenta, Bernanke označil za "poněkud odtržený" od ekonomického vývoje. Hrubý domácí produkt se zvyšoval pomaleji, takže za poklesem nezaměstnanosti bylo především to, že část lidí už přestala práci hledat, a vypadla tak ze statistik.

Americká ekonomika v závěru loňského roku rostla tříprocentním tempem ročně, předpokládá se ale, že začátek letošního roku přinese zpomalení růstu HDP pod dvě procenta.

Bernanke řekl, že nedávný pokles nezaměstnanosti by mohl odrážet snahu firem o "rekalibraci" pracovní síly. Během krize totiž podniky výrazně propouštěly a je možné, že některé z nich teď potřebují nové zaměstnance, aby mohly reagovat na hospodářské oživení. Pokud by toto byl ten případ, pak se může dosavadní pokrok zastavit, myslí si Bernanke. "Pokud by se tento proces završil, další výrazné snížení nezaměstnanosti by pravděpodobně vyžadovalo rychlejší hospodářský růst i vyšší poptávku od spotřebitelů i firem. To je proces, který může podpořit pokračující uvolněná měnová politika," řekl šéf centrální banky.

Bernanke řekl, že za normálních podmínek by ekonomika musela růst tempem zhruba čtyř procent ročně, aby šlo jen hospodářským růstem vysvětlil tak citelný pokles míry nezaměstnanosti, jaký Amerika registruje v relativně krátkém období od poloviny loňského roku do letošního února.

Část analytiků ještě před pár týdny spekulovala, že Fed by mohl sáhnout ke třetímu kolu takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, se zkratkou QE3, to už si ale minimálně od poloviny března skoro nikdo nemyslí. Fed totiž na schůzce svého měnového výboru tehdy uvedl, že si je vědom postupného zlepšování stavu ekonomiky. Mezi analytiky se tak začalo naopak spekulovat, že by Fed mohl měnovou politiku zpřísnit dříve než až koncem roku 2014, jak dříve avizoval.

Včerejší opatrná slova šéfa Fedu lze interpretovat tak, že Fed nechá základní úroky blízko nuly až do konce roku 2014, tedy jak předpokládal. Pouze ale za předpokladu, že se mezitím nezačne zvyšovat inflace. Pak by asi zakročil dříve. Hlavní ekonom společnosti Pierpont Securities Stephen Stanley nevyloučil, že úroky mohou jít nahoru už příští rok.



ČÍM TO JE?
Čísla o nezaměstnanosti jsou lepší, než odpovídá vývoji HDP, soudí Bernanke.
FOTO: BLOOMBERG