Stále více Američanů se po ztrátě pracovního místa během nedávné recese při zajišťování obživy může spoléhat jenom na přechodná zaměstnání. Znamená to pro ně nejistotu střídanou různě dlouhými obdobími bez práce. Zaměstnavatelé jsou opatrní kvůli špatnému stavu ekonomiky. Lidé, kteří nemají trvalý pracovní poměr, jsou pro ně navíc výhodnější, protože za ně například nemusejí platit pojištění či odstupné, uvedla stanice NBC News.

"Když se rozhodnou, že mě propustí, ani mi to nemusejí dopředu oznamovat," říká technik Kenneth Foreman (49), který je bez stálého zaměstnání od roku 2006. "Jednoho dne můžu přijít do práce a nepustí mě dovnitř a řeknou mi, že mne propustili," dodal. Foreman je rád, že nyní má práci, nejistota je pro něj ale nepříjemná.

V podobné situaci jako on je v současnosti v USA kolem 2,5 milionu lidí. Oproti létu roku 2009, kdy mělo taková pracovní místa 1,75 milionu lidí, jde o nárůst o 40 procent.

Odborníci navíc upozorňují, že ani případný obrat vývoje ekonomiky k lepšímu nemusí pro lidi odkázané na přechodné pracovní poměry znamenat výhru. Budou totiž čelit konkurenci milionů lidí, kteří se rozhodli, že současnou nepříznivou situaci na pracovním trhu například přečkají na úsporách, dokud se situace nezlepší.

Příznivějšímu vývoji ale zatím příliš ukazatelů nenasvědčuje. Míra nezaměstnanosti v červenci podle pátečních údajů činila 8,3 %.