Metanolová aféra bude nakonec svým způsobem i přínosná. Ministerstvo financí připustilo po nátlaku ze strany podnikatelů, že je třeba výrazněji omezit i černý trh v dalších branžích. A první na ráně je byznys s pohonnými hmotami, kde přichází po-dle odhadů státní pokladna kvůli podvodům ročně o sedm až deset miliard korun. To je téměř šestinásobek ztrát, které způsobují na daních podvodníci s lihem.

"Je třeba zajistit důraznější opatření," řekl pro HN ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho slova zazněla poté, co obchodníci a prodejci pohonných hmot vyzvali minulý týden stát ke stejně razantnímu postupu proti černému trhu v jejich odvětví, jaký se chystá v případě nezdaněného a pančovaného lihu. "Černý trh s pohonnými hmotami je finančně mnohem závažnější než u lihu. I když nemá tak tragické důsledky," upozorňuje předseda České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ivan Ottis.

Některé Kalouskovy návrhy skutečně kopírují plánovaná opatření proti černému trhu s alkoholem. Ministr financí považuje za důležité zavedení licencí pro obchodníky, kteří by museli splňovat zákonem dané předpoklady, například praxi nebo vzdělání v oboru. Dosud může nabízet lihoviny i benzin prakticky kdokoliv, neboť se jedná o tzv. volnou živnost.

Nově by také měli petrolejáři skládat jistiny v řádu desítek milionů, které by pro případ daňových či jiných škod pokryly výpadky v rozpočtových příjmech. Proti kaucím se nicméně část podnikatelů ohradila. Bojí se, že vysoká suma bude pro mnohé malé firmy, kterých je na českém pumpařském trhu většina, likvidační. Velké společnosti však tuto variantu podporují.

Další chystaný krok - stát by měl urychleně vrátit do zákona pravidlo, že za trestný čin se považuje i pouhá příprava podvodů. Dnes je trestná jen tehdy, pokud by se škoda mohla vyšplhat nad pět milionů korun. Právě toho podvodníci využívají při nejčastějším způsobu okrádání státu. Zakládají na krátkou dobu firmy, které nakoupí nebo dovezou benzin, před zaplacením daně (nejčastěji DPH) však z vykonstruovaných důvodů pošlou firmu do konkurzu, takže na platbu daně už "bohužel" nezbude. Ti samí lidé pak obratem založí novou firmu a fintu opakují.

Šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček upozorňuje, že nejde jen o to, zpřísnit zákony, ale rovněž důsledně vyžadovat dodržování stávajících norem. "Nikdo je nedokáže rázně vymáhat. Kontroly ministerstva financí jsou nedostatečné," tvrdí.

Kalousek jeho slova v podstatě potvrzuje. "V posledních dvou letech jsme sice v legislativě proti únikům z pohonných hmot přitvrdili, ale stále to nestačí," řekl.

Nelegální byznys s benzinem a naftou představuje největší část celého černého trhu v Česku. Ten podle odhadů ochuzuje státní pokladnu ročně až o třicet miliard korun.

Zatímco líh vynesl loni státu na spotřební dani "jen" 6,8 miliardy korun, u paliv to bylo přes 83 miliard. Pak následují tabákové výrobky se 45 miliardami.

 

Černý trh a daně

30 MILIARD KORUN

Až o takovou sumu přichází ročně podle odhadů stát na daních kvůli tuzemskému černému trhu. Nejde jen o pohonné hmoty, ale o veškeré padělané, pašované či jen nezdaněné zboží, tedy i o cigarety, líh, oděvy a podobně.