Američané Robert J. Lefkowitz a Brian K. Kobilka přispěli k pochopení toho, jak vůbec může fungovat naše tělo i navzdory tomu, že se skládá z obrovského množství více nebo méně samostatných buněk. Ve společném výzkumu, za který letos získali Nobelovu cenu za chemii, se vědci zaměřili na "smysly" buněk zvané G-receptory.

"Vědecká práce Roberta Lefkowitze a Briana Kobilky má klíčový význam pro porozumění tomu, jak buněčné receptory vázané na G-proteiny pracují, a toho, jak buňky jejich prostřednictvím reagují na podněty z okolního prostředí," uvádí zpráva nobelovského výboru.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se