Američané Robert J. Lefkowitz a Brian K. Kobilka přispěli k pochopení toho, jak vůbec může fungovat naše tělo i navzdory tomu, že se skládá z obrovského množství více nebo méně samostatných buněk. Ve společném výzkumu, za který letos získali Nobelovu cenu za chemii, se vědci zaměřili na "smysly" buněk zvané G-receptory.
"Vědecká práce Roberta Lefkowitze a Briana Kobilky má klíčový význam pro porozumění tomu, jak buněčné receptory vázané na G-proteiny pracují, a toho, jak buňky jejich prostřednictvím reagují na podněty z okolního prostředí," uvádí zpráva nobelovského výboru.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.






