Hospodaření některých velkých firem se příští rok zřejmě ocitne ve ztrátě jen proto, že budou muset za elektřinu zaplatit o sedm až osm procent více než letos. Pro domácnosti se příští rok cena elektřiny zvýší o tři až čtyři procenta.

Důvodem pro zdražení je podpora zelené energie, zejména solárních elektráren, která se promítá do ceny. "Již nyní za obnovitelné zdroje platíme stovky milionů korun. Takový růst by pro nás znamenal další náklady v řádech minimálně desítek milionů korun ročně," říká člen představenstva hutí ArcelorMittal a viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj. A přidávají se i další. "Rozhodně po vládě budeme nadále požadovat, aby růstu poplatku za obnovitelné zdroje zabránila," říká tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energie Luděk Piskač. Podle propočtů sdružení by se mohlo kvůli ekologickým poplatkům ve ztrátě ocitnout až čtrnáct procent velkých firem. "Reálně hrozí, že další zdražování elektřiny některé firmy nepřežijí," dodává generální ředitel firmy Lasselsberger Roman Blažíček.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se