Slavný dánský astronom Tycho Brahe, který žil na přelomu 16. a 17. století v Praze, nebyl otráven rtutí, jak se spekulovalo, ale zemřel nejspíš přirozenou smrtí. S odvoláním na zjištění dánských vědců to včera oznámil kodaňský list Politiken.

Dánští experti ke svému závěru dospěli na základě zkoumání vousů, které získali při exhumaci Brahových ostatků před dvěma lety v Týnském chrámu v Praze. Na zkoumání se podíleli i čeští vědci.

Podle analýzy, uvedl Politiken, sice v odebraných vzorcích skutečně byla zjištěna rtuť, ale zdaleka ne ve smrtelné koncentraci. Spolu se stopami rtuti vědci našli i známky zlata a stříbra naznačující, že Brahe před smrtí požíval léky. Stopy těchto kovů obsahovaly vousy Tycha Braha několik týdnů před smrtí, ale v době jeho skonu už nejspíš v jeho těle být nemohly, ukázal rozbor.

Přesná příčina smrti slavného vědce ovšem dál zůstává tajemstvím.

Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. v letech 1599 až 1601. Za jeho smrt podle spekulací mohly problémy s ledvinami nebo pokusy se rtutí. Široce byly publikovány i teorie o tom, že mohl být zavražděn, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána.

Z jeho vraždy byl obviňován mimo jiných i jeho asistent, astronom Johannes Kepler, který se údajně toužil dostat k jeho astronomickým záznamům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist